پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » تکذیب گزارش روزنامه تلگراف؛ ند پرایس: نگاه آمریکا به سپاه تغییر نکرده است

تکذیب گزارش روزنامه تلگراف؛ ند پرایس: نگاه آمریکا به سپاه تغییر نکرده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش روزنامه بریتانیایی تلگراف درباره مخالفت واشینگتن با تصمیم دولت بریتانیا برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران را رد کرد.

ند پرایس در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که واشینگتن «متحدین خود را برای فشار بر سپاه تشویق می‌کند».

او افزود: «موضع دولت بایدن در قبال سپاه روشن است؛ این نهاد بیش از هر نهاد دیگری روی کره زمین، مشمول تحریم‌های آمریکا شده است.»

به گفته آقای پرایس، نگاه آمریکا به سپاه پاسداران «کوچک‌ترین تغییری نکرده» و واشینگتن متحدان و شرکای خود را تشویق می‌کند تا «از همه ابزارهای مناسب برای فشار بر سپاه استفاده کنند».

روزنامه تلگراف روز سوم اسفند نوشته بود در حالی که وزارت کشور و بسیاری از مقامات پارلمان بریتانیا حامی قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی دولت این کشور هستند، آمریکا با دولت ریشی سوناک، نخست‌وزیر، لابی کرده تا با خودداری از این اقدام، راه ادامه تماس با حکومت ایران را باز بگذارد.

ند پرایس اما با رد محتوای این گزارش تاکید کرد که این بر عهده کشورهاست که با اختیارات قانونی خود در مورد نهادها تصمیم بگیرند.

شبکه تلویزیونی آمریکایی ان‌بی‌سی هفته گذشته به نقل از «چهار منبع مطلع» نوشته بود که بریتانیا به همراه قطر تلاش می‌کند ایران و آمریکا به توافقی برای تبادل زندانیان دست یابند.

اما بریتانیا، قطر یا دولت تهران در مورد نقش مشخص دولت لندن در این تماس‌ها توضیحی ندادند.

در نشست ویژه روز چهارشنبه مجلس اعیان بریتانیا که به بررسی وضعیت جاری در ایران و سیاست خارجی دولت لندن در قبال جمهوری اسلامی ایران اختصاص داشت، شماری از اعضای این مجلس در مورد «تهدیدهای امنیتی سپاه پاسداران» علیه بریتانیا به دولت ریشی سوناک هشدار دادند.

لردهای مجلس اعیان از دولت و نهادهای کشورشان خواستند از خبرنگاران، شهروندان و ساکنین بریتانیا حمایت امنیتی لازم را به عمل آورند.

لرد استوارت پولاک گفت: «دولت پادشاهی ما نباید با دولت فعلی ایران رابطه داشته باشد…سپاه را باید تروریستی نامید. دولت باید گزارش بدهد چرا تروریستی بودن ماهیت سپاه را به رسمیت نشناخته است.»

او همچنین خواست که در نشست پیش روی شورای حقوق بشر سازمان ملل، هنگام سخنرانی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، هیئت‌های حاضر از نشست خارج شوند.

آقای پولاک گفت از طریق مدیر دیده‌بان حقوق بشر خبر دار شده که قرار است حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه، هشتم اسفند، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سخنرانی کند.

همزمان اعلام شد که شاهزاده رضا پهلوی روز هشتم اسفند در مجس عوام بریتانیا با شماری از نمایندگان دیدار می‌کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...