پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » خرو ش هموطنان غیور و انقلابی بلوچ در راسک و زاهدان و تیراندازی نیروهای حکومتی؛ تجمع معترضان در گالیکش و ایذه

خرو ش هموطنان غیور و انقلابی بلوچ در راسک و زاهدان و تیراندازی نیروهای حکومتی؛ تجمع معترضان در گالیکش و ایذه

روز جمعه هفتم بهمن مردم زاهدان و راسک در سیستان و بلوچستان پس از نماز جمعه برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند. هم‌زمان در گالیکش، مردم مقابل خانه مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر تجمع کردند. در ایذه نیز مراسم یادبود حسین سعیدی، معترض کشته‌شده در این شهر برگزار شد.

روز هفتم بهمن ماه مردم در استان سیستان و بلوچستان در شرایطی برای هفدهمین هفته پیاپی به خیابان‌ها آمدند که پس از سال‌ها، بارش برف خیابان‌های زاهدان را سفیدپوش کرد.

هم‌زمان فضای امنیتی شهر با حضور گسترده نیروهای حکومتی، تشدید شد.

سیستان و بلوچستان؛ زاهدان و راسک

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی پس از نماز جمعه اهل سنت زاهدان، گروهی از مردم را در محدوده مسجد مکی محاصره و شماری از شهروندان معترض را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی تجمع اعتراضی امروز در زاهدان را به خشونت کشیدند و گزارش‌هایی از تیراندازی نیروهای سرکوب‌ منتشر شد.

گروهی از معترضان همچنین با در دست داشتن یک بنر پارچه‌ای با مضمون «وکالت ما مدرن است نه فرد محور»، در خیابان‌ها علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

«مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر دیکتاتور» از دیگر شعارهای معترضان زاهدانی در تجمع روز جمعه بود.

همچون هفته‌های گذشته مردم معترض این شهر در تجمع خود شعار دادند: «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی».

ردم شهر راسک هم پس از نماز جمعه این شهر تجمع کرده و شعار «مرگ بر بسیجی» سر دادند.

جمعه هفته گذشته نیز معترضان راسک در حمایت از مولوی عبدالحمید و مولوی نقشبندی، امامان جمعه اهل سنت و معترض به سیاست‌های حکومت، به خیابان‌ها آمده‌ و شعار «مرگ بر دیکتاتور»‌ سر داده بودند.

خوزستان؛ ایذه

در شهر ایذه خوزستان روز جمعه هفتم بهمن مراسم یادبودی برای حسین سعیدی، معترض کشته‌ شده این شهر برگزار شد.

روز گذشته نیز مراسم چهلم نمادینی برای محمود احمدی برگزار شد که او نیز همراه با حسین سعیدی در حمله ماموران حکومتی به روستای پرسوراخ کشته شد.

این مادر داغدار روز پنج‌شنبه نیز در مراسم یادبود محمود احمدی حاضر شد.

میلاد سعیدیان‌جو همچون کیان پیرفلک در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان ایذه کشته شد و رسانه‌های حکومتی از او با عنوان «شهید» یک «حمله تروریستی» نام بردند.

حدود یک ماه بعد، نیروهای سپاه به روستای پرسوراخ ایذه حمله کرده و محمود احمدی و حسین سعیدی را کشته و فردی دیگر به نام مجاهد کورکور را بازداشت کردند.

جمهوری اسلامی در روایات رسمی خود سعیدی، احمدی و کورکور را مسوول کشتار ایذه معرفی کرد. روایتی که مورد قبول خانواده کیان پیرفلک و میلاد سعیدیان‌جو قرار نگرفت.

ماموران جمهوری اسلامی پس از ۴۰ روز هنوز پیکر حسین سعیدی و محمود احمدی را به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند.

گلستان؛ گالیکش

روز هفتم بهمن همچنین گروهی از مردم گالیکش استان گلستان در حالی که برخی از آنان کفن پوشیده بودند در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج تجمع کرده و شعار دادند.

محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه برکنار شده آزادشهر، در جمع مردم سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی را نادرست دانست و گفت ۴۵ سال است مرگ بر آمریکا گفته‌ایم ولی الان دلار ۴۵ هزار تومان شده است.

روز سی‌ام دی ماه نیز مردم گالیکش مقابل منزل مولوی گرگیج تجمع کرده و در اعتراض به ممانعت جمهوری اسلامی از رفتن او به منبر، برپایی نماز جمعه و حصر خانگی‌اش شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

حامیان محمدحسین گرگیج هفته‌هاست در گالیکش، شهرستان محل سکونت او، تجمع می‌کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...