پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » فراخوان‌‌ها برای اعتصاب و اعتراض در روز ۱۸ دی، همزمان با سالگرد ساقط شدن هواپیمای اوکراینی

فراخوان‌‌ها برای اعتصاب و اعتراض در روز ۱۸ دی، همزمان با سالگرد ساقط شدن هواپیمای اوکراینی

در آستانه سومین سالگرد شلیک عمدی موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی، ده‌ها گروه خواستار مشارکت گسترده اصناف در اعتصاب‌ها و حضور شهروندان در تظاهرات خیابانی در روز یک‌شنبه ۱۸ دی شدند.

در این فراخوان که با عنوان «وقت عزا نیست که هنگامه خشم است» منتشر شده، آمده است: «امسال در حالی به ۱۸دی نزدیک می‌شویم که شعار سه سال پیش مردم، در خیابان‌های شهرها و دانشگاه‌ها، مشخصا علیه موجودیت و کلیت جمهوری اسلامی بود. در دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف حتی شعار “جمهوری اسلامی نابود باید گردد” سر داده شد. شعاری که هم‌اکنون در دانشگاه‌ها، مدارس و خیابان‌های سراسر کشور در حال عملی شدن است.»

در ادامه این فراخوان آمده است: «بیش از سه ماه است یک انقلاب عظیم برای رهایی زنان و همه مردم تحت سرکوب و استثمار از قید و بند حکومت جنایتکاران، آغاز شده است. انقلابی که محور آن “زن زندگی آزادی” و یکی از اصلی‌ترین اهداف آن نابودی جمهوری اسلامی است. در همین مدت سه ماهه‌ای که از شروع انقلابمان می‌گذرد، جمهوری اسلامی جنایت‌های دیگری را هم علیه انقلابیون، نوجوانان، جوانان و مردم معترض مرتکب شده است.»

تشکل دانشجویان پیشرو، اتحاد پزشکان (فراخوان سابق) – کانال صنفی پزشکان و کادر درمان، دانشجویان آزادیخواه دانشگاه نوشیروانی بابل، کمیته سراسری دانشجویان کردستان، تشکل دانش‌آموزان انقلابی تهران، اتحاد دانشگاه صنعتی اصفهان، جمعیت دانشجویی دانشگاه هنر شیراز، اتحاد دانشجویان تهران، نهاد دانشجویان آزاد خوراسگان، اتحاد دانشجویان شهرکرد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا، دانشگاه بهشتی تهران، دانشگاه پیام نور کردستان و گروه‌هایی مثل مجمع مادران پیشرو، جوانان انقلابی محلات کامیاران، جوانان انقلابی محلات سنندج و جوانان انقلابی محلات پیرانشهر، از امضاکنندگان این فراخوان هستند.

این تشکل‌ها و گروه‌ها تاکید کردند: «حالا همه ما به این باور رسیده‌ایم که می‌توانیم جمهوری اسلامی را سرنگون کنیم و مقامات ریز و درشتش را به پای میز محاکمه بکشانیم. پس به مناسبت گرامیداشت یاد انسان‌های به قتل رسیده در تمام طول عمر این حکومت، به‌خصوص در جریان شلیک عمدی به هواپیمای اوکراینی، قصد داریم خشم خود را از جنایت و آدمکشی جمهوری اسلامی به نیروی ادامه انقلاب تبدیل کنیم چرا که ما دادخواهیم و مسیر دادخواهی ما قطعا از سرنگونی جمهوری اسلامی می‌گذرد.»

آنان در پایان فراخوان خود نوشتند: «در این روزهای باقی مانده تا یک‌شنبه ۱۸ دی، با سازمان‌یابی، با آماده‌سازی و تقویت و ایجاد هر چه بیشتر گروه‌ها و جمع‌های انقلابی، خود را برای برگزاری یک روز اعتراضی سراسری در شهرها، دانشگاه‌ها و مدارس سراسر کشور آماده کنیم.»

بر اساس این فراخوان، در روز یک‌شنبه ۱۸ دی قرار است اعتصاب کسبه، اعتصاب حمایتی، هدفمند و اعتراضی اصناف مختلف از صبح تا ظهر صورت گیرد و همزمان پرفورمنس اعتراضی، شعارنویسی، تحصن، اعتصاب و اعتراض به فراخور وضعیت هر دانشگاه و مدرسه، به وسیله دانشجویان و دانش‌آموزان انجام شود.

همچنین از ساعت چهار بعدازظهر هم راهپیمایی همه گروه‌های مردمی اعم از دانشجو، زن، رنگین‌کمانی، معلم، کارگر، کادر درمان و بخش‌های مختلف جامعه در محلات شهرهای مختلف به سمت میدان‌ها و مراکز اصلی شهر و برپایی تظاهرات اعتراضی سراسری پیش‌بینی شده است.

پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۸، دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن همراه با یک جنین کشته شدند.

در روزهای اخیر، مادر اوین ارسلانی و مادربزرگ کوردیا مولانی، دو مسافر هواپیمای اوکراینی، به‌مناسبت سالروز تولد فرزندش بر سر مزار او گفت که علی خامنه‌ای، محمدجواد ظریف، حسن روحانی، حسین سلامی و امیرعلی حاجی‌زاده مقصر اصلی انهدام هواپیمای اوکراینی هستند و خواهان اشد مجازات برای آنان شد.

همچنین گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش برای قربانیان پرواز شماره ۷۵۲ اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام ملموسی انجام داده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم تلاش‌هایمان برای پاسخ‌گویی ایران درباره ساقط کردن غیرقانونی پرواز پی‌اس-۷۵۲ اوکراین می‌تواند به فاز حل و فصل اختلافات منجر شود.»

این گروه اعلام کرد درخواست داده تا پرونده جمهوری اسلامی در مورد ساقط کردن عمدی و غیرقانونی پرواز اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، به استناد ماده ۱۴ کنوانسیون جلوگیری از اعمال غیرقانونی علیه امنیت هواپیمایی کشوری، به داوری الزام‌آور ارجاع شود.

حامد اسماعیلیون، دبیر و سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی هم اعلام کرد طبق نامه‌‌ای که وزیر امور خارجه‌ کانادا برای خانواده‌ها فرستاده، روند قضایی ارجاع پرونده‌ سرنگونی هواپیمای اوکراینی به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه از چهارشنبه گذشته آغاز شده است.

گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش برای قربانیان پرواز شماره ۷۵۲ اوکراین متشکل از وزرای کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیاست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...