پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گزارش میدانی خبرگزاری فرانسه از گرانی «سرسام آور» در ایران «اشغال شده توسط عمامه به سران دین فروش»

گزارش میدانی خبرگزاری فرانسه از گرانی «سرسام آور» در ایران «اشغال شده توسط عمامه به سران دین فروش»

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی به روایت گرانی «سرسام‌آور» در ایران پرداخته و بر پایه گفتگو با تعدادی از شهروندان تهرانی از افزایش مصرف نان همزمان با افت مصرف سایر مواد غذایی گران شده، خبر داده است.

علی، قصابی در محله مولوی تهران، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «چی بگم؟ فروش من نسبت به قبل تقریبا نصف شده و با این که خودم قصابم هفته‌هاست که دیگه گوشت نمی‌خورم. گرونی که تمومی نداره.»

اصغر، کارمند بازنشسته ۶۳ ساله که به همراه همسرش به قصابی آمده و مقداری گوشت خریده، توضیح است: «ما قبلا خیلی بیشتر [گوشت] می‌خریدیم، اما دیگه اون دوران تموم شد. همه تحت فشاریم و مدام داریم خریدهامون رو کم می‌کنیم.»

اما مجتبی، ۲۹ ساله که در یک نانوایی سنتی واقع در جنوب تهران مشغول به کار است، گفته است: «از زمانی که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری شده، فروش ما بالا رفته.»

او توضیح داده است: «وقتی مردم دیگه قادر نیستند که برنج، روغن پخت و پز و ماکارونی بخرند به نان پناه می‌آورند و بعضی هم چیزی جز نان نمی‌توانند بخورند، به همین خاطر پخت ما روز به روز بیشتر شده.»

شادی، زن خانه‌داری که در نانوایی حاضر بوده نیز تایید کرده که صف نانوایی‌ها نسبت به قبل طولانی‌تر شده است.

نان در کنار دارو و سوخت هنوز پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی در اواسط ماه مه شاهد افزایش قیمت نبوده است. اما این اقدام دولت آقای رئیسی موجب شتاب گرفتن افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند آرد، گوشت، تخم مرغ و روغن پخت و پز شده است.

در هفته‌های اخیر ایرانیان در سراسر کشور در اعتراض به افزایش قیمت‌ها به خیابان‌ها آمده‌اند. در این میان، اصناف هم در اعتراض به فشار مالیاتی دولت در شرایط رکود اقتصادی تظاهرات کرده‌‌ و جمعی از بازنشستگان نیز به سطح پایین افزایش مستمری خود اعتراض کرده‌اند.

نرخ تورم در ایران به بالای ۴۰ درصد رسیده و افت نرخ برابری پول ملی ایران هم ادامه دارد. هر دلار آمریکا اخیرا در بازار تهران تا ۳۳ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شده که ۲۵ درصد بالاتر از بهای حدود سه ماه گذشته و نزدیک به ۱۰ برابر نرخ ۵ سال پیش است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...