پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به کیهان لندن: با اروپاست که از ابزار و اختیارات قانونی خود برای تروریستی اعلام کردن سپاه استفاده کند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به کیهان لندن: با اروپاست که از ابزار و اختیارات قانونی خود برای تروریستی اعلام کردن سپاه استفاده کند

کیهان لندن – بر اساس تقویم جمهوری اسلامی روز دوم اردیبهشت سالگرد تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سرلشکر پاسدار محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت همین روز گفت «سپاه رکن مهم حفاظت از انقلاب و نظام اسلامی است.»

این مقام ارشد نظامی در ایران عنوان می‌کند «آمادگی‌های راهبردی سپاه موجب هراس دشمنان شده است.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه تنها در پشتیبانی از تروریسم فعال است بلکه بازیگر اصلی سرکوب مردم ایران در اعتراضات مسالمت‌آمیز و گروگانگیری شهروندان خارجی به شمار می‌رود. اما اکنون گفته می‌شود با فروکش کردن تظاهرات ضدحکومتی ایرانیان در داخل و خارج ایران، موضوع قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی از اولویت مقامات اروپا خارج می‌شود.

یک منبع آگاه از مسائل ایران در پارلمان اروپا به کیهان لندن می‌گوید: «با فروکش کردن اعتراضات ایرانیان در داخل و بیرون ایران رهبران اتحادیه اروپا و بطور مشخص جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بی‌سر و صدا موضوع قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را کنار می‌گذارند.»

همین منبع می‌گوید: «در هفته‌های اخیر تسلیحات بیشتری از سوی دولت‌های غربی به اوکراین ارسال شده. توان روسیه در این جنگ نیز نسبت به یکسال اول آن کاهش پیدا کرده است. این مسئله و همچنین فروکش کردن اعتراضات در ایران خواست قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا را مشمول مرور زمان می‌کند. توافق موقت رژیم با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم دست‌کم چند هفته شدت فشار را از روی حکومت کاهش داده است.»

وی در مورد اینکه چرا از تلاش برخی دولت‌های اروپایی نیز برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی کاسته شده توضیح می‌دهد: «از نظر قانونی برای اینکه پرونده مربوط به تروریستی اعلام شدن سپاه در یکی از دادگاه‌های اروپایی طرح شود، دست‌کم به یک مدرک [اقدام تروریستی] طی پنج سال اخیر در خاک اروپا توسط سپاه نیاز دارد. البته دست‌کم دو مورد پرونده در مورد توطئه‌های تروریستی سپاه در آلمان و اتریش وجود دارد. پرونده‌های دیگری هم هست از جمله انتقال محموله‌‌های تسلیحاتی اما مسئله اینجاست که برخی کشورهای اروپایی تمایلی برای بازکردن این پرونده‌ها ندارند چون پشت پرده معتقدند حد و اندازه‌‌ی فعلی اعتراضات آنقدر نیست که اروپا درگیر چنین مسئله‌ای شود. بنابراین علاوه بر اینکه مدام باید روی اروپا و انگلیس برای قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی ازجمله با نامه اخیر نمایندگان بریتانیا و همچنین نامه نمایندگان کنگره آمریکا به بورل، فشار آورد، اما تظاهرات به ویژه در داخل ایران تأثیر اصلی را روی تغییر سیاست‌ این کشورها دارد.»

اخیراً وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شبکه تأمین‌کننده قطعات و تکنولوژی‌ مربوط به ساخت و هدایت پهپاد و موشک‌های بالستیک مرتبط با نیروهای مسلّح جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

این شبکه با دور زدن تحریم‌ها از طریق شرکت‌های پوششی از راه چین، هنگ‌کنگ و مالزی اقدام به واردات انواع قطعات شامل کیت‌های الکترونیک، آنتن، سنسورهای کنترل از راه دور و موتور می‌کرد.

مخالفان جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند با فشار بر مقامات دولت‌های قدرتمند از جمله بریتانیا آنها را برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی ترغیب کنند. آمریکا می‌تواند در اتخاذ چنین تصمیمی شرکای راهبردی خود را تشویق کند.

وحید بهشتی فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر از اواسط بهمن ۱۴۰۱ در مقابل وزارت خارجه بریتانیا در لندن دست به اعتصاب غذا زده است تا دولت این کشور سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی خود قرار دهد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به کیهان لندن می‌گوید: «موضع دولت بایدن در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روشن است. ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری در جهان سپاه و شبکه‌های مرتبط با آن را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. ما همچنین بطور منظم بسیاری از فرماندهان سپاه را در ارتباط با تروریسم و نقض حقوق بشر تحریم کرده‌ایم.»

وی همچنین گفت: «ما متحدان و شرکایمان را تشویق می‌کنیم تا از هر ابزار مناسبی برای فشار علیه سپاه استفاده کنند اما تصمیم با کشورها یا اتحادیه اروپا است که بر اساس ابزار و اختیارات قانونی که در دست دارند در راستای منافع ملّی خود اقدام کنند… همانطور که می‌دانید، ما از تحریم‌های اخیر علیه تعدادی از مقامات سپاه توسط بریتانیا و اتحادیه اروپا استقبال و تقدیر کردیم.»

بخشی از نیروهای عضو «سپاه قدس» فعال در واحدهای تهاجمی سوریه شامل نیروهای ایرانی، افغان‌ها (فاطمیون) و زینبیون، علاوه بر حضور در مأموریت‌ ضد نیروهای آمریکایی، در تظاهرات داخل ایران نیز بخشی از ماشین سرکوب جمهوری اسلامی علیه مردم هستند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) در توییتی نوشت: «ما قاطعانه متعهد به مختل کردن برنامه‌های مربوط به فعالیت‌های نظامی ایران هستیم. ما نهادهایی از ایران و جمهوری خلق چین را که در چنین رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌ای دخیل باشند تحریم می‌کنیم.»

در این میان، با وجود تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شبکه‌های مخفی تأمین کننده تسلیحات و پولشویی مرتبط با جمهوری اسلامی بر اساس گزارشی که اخیراً از سوی نمایندگان در کنگره آمریکا ارائه شد، حملات سپاه علیه پرسنل و پایگاه‌های آمریکا در منطقه به ۶۰۰ مورد در سال ۲۰۲۲ رسید.

همچنین بر اساس گزارش آژانس‌های امنیتی آلمان، عوامل رژیم ایران برای دستیابی به دانش و تجهیزات مورد نیاز جهت برنامه‌های اتمی خود تلاش می‌کنند با شرکت‌های آلمانی در ارتباط باشند.

بر اساس شواهد موجود، دستگاه اطلاعاتی رژیم ایران همچنین «در حال تجسس و مقابله با گروه‌های مخالف در داخل و خارج کشور است» که نشان می‌دهد رهبری جمهوری اسلامی همچنان نظارت بر فعالیت مخالفانش را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند در اولویت فعالیت‌های جاسوسی خود دارد.

نه تنها فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی بلکه مقامات ارشد در پارلمان اروپا معتقدند برای مقابله با تهدیدات سپاه علیه صلح و ثبات بین‌المللی به ویژه برای مقابله با حمایت تسلیحاتی سپاه از روسیه در جنگ اوکراین و همچنین برای مقابله با سرکوب مردم در داخل ایران باید سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا قرار بگیرد.

بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی غربی، دولت و شرکت‌های چینی یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین کننده قطعات و تجیهزات پهپادهایی هستند که در ایران ساخته می‌شوند. روسیه از پهپادهای «شاهد ۱۳۶» و «آرش۲» علیه اوکراین استفاده می‌کند. همچنین بخش عمده تجهیزات جاسوسی و شنود، دوربین‌های نظارتی هوشمند، فرستنده‌های پارازیت و نیز ادوات سرکوب که در نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه مردم و معترضان مورد استفاده قرار می‌گیرد از چین تأمین می‌شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...