پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » کتاب جدید مایک پمپئو؛ سی‌آی‌ای و موساد در سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی همکاری کردند؟

کتاب جدید مایک پمپئو؛ سی‌آی‌ای و موساد در سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی همکاری کردند؟

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده و رییس سابق سی‌آی‌ای، در کتاب جدیدش به نام «هیچ‌وقت یک‌ذره عقب نکش!» می‌گوید که سی‌آی‌ای به درخواست شخص یوسی کوهن، رییس موساد در آن زمان، به ماموران این سازمان برای «گریختن از خطری» کمک کرده است که در یک عملیات بیخ گوششان بوده.

گزارشی درباره این کتاب، ادعای پمپئو و واکنش اسرائیل در «جروزالم‌ پست» منتشر شده است که در ادامه آن را می‌خوانید.

منابع وزارت اطلاعات اسرائیل در تماس با جروزالم پست این که چنین اشاره‌ای در کتاب پمپئو، مرتبط با سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی در تهران بوده باشد را رد کردند اما پمپئو در کتابش، عملیاتی که سی‌آی‌ای در آن به موساد کمک کرده را مشخصا «یکی از قابل‌ توجه‌ترین اقدامات زیرزمینی» توصیف می‌کند.

منابع وزارت اطلاعات اسرائیل همچنین از ارائه اطلاعات درباره این که چه عملیات دیگری می‌توانسته در حد عملیات سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی پراهمیت بوده باشد که پمپئو آن را در کتابش این‌چنین توصیف کرده، خودداری کردند.

از سوی دیگر، این منابع دست داشتن آمریکا در عملیات سرقت اسناد هسته‌ای در تهران را رد هم نکردند.

پمپئو در کتابش بدون درج تاریخ دقیق، با آوردن نقل قولی از یک دستیار، تعریف می‌کند که این دستیار به او چنین گفته: «رئیس (موساد)، (یوسی) کوهن می‌خواهد فورا با شما (پمپئو) صحبت کند.»

پمپئو در ادامه آورده: «یوسی کوهن، رییس موساد کمی پس از آن که در یک پایتخت اروپایی از هواپیما پیاده شدم، تماس گرفت. من دوباره به داخل هواپیما برگشتم؛ جایی که امکاناتی مناسب برای یک مکالمه ویژه با سازمان اطلاعاتی اسرائیل وجود داشت.»

پمپئو روایت را این‌چنین پیش می‌برد: «صدا در آن سوی خط آرام ولی جدی بود.»

و بعد از یوسی کوهن نقل‌ قول می‌کند: «مایک، تیم ما همین الان یک ماموریت خیلی مهم را به انجام رساند و حالا من در خارج کردن بعضی از آنها (افراد) کمی به مشکل برخورده‌ام. می‌توانی کمکی کنی؟»

پمپئو می‌نویسد: «هر وقت یوسی زنگ می‌زد، تماس او را جواب می‌دادم. او هم با من همین‌طور بود …. من (در آن مقام) بودم که به دوستانمان، بدون پرسیدن سوالی و فارغ از خطرات احتمالی، کمک کنم …. ما با تیم او تماس گرفتیم و در عرض ۲۴ ساعت، آنها را به خانه‌های امن راهنمایی کردیم و ۴۸ ساعت پس از آن هم، آنها به کشورهایشان بازگشته بودند؛ بدون این که دنیا خبردار شود که آنها یکی از مهم‌ترین عملیات زیرزمینی تا آن زمان را به انجام رسانده بودند.»

اگرچه پمپئو در کتابش نام عملیات را قید نکرده اما روایت او از این عملیات و توصیف آن به عنوان «یکی از قابل‌توجه‌ترین عملیات زیرزمینی» با عملیات سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸، دقیقا می‌خوانَد.

جدا از این نکته، یوسی کوهن پیشتر گفته بود گرچه تمام ده‌ها مامور موساد که در عملیات سرقت اسناد هسته‌ای مشارکت داشتند در نهایت در امن و امان گریختند اما مواقعی پیش آمد که زندگی‌شان در خطر بود و ماموران (امنیتی) جمهوری اسلامی با (بازداشت) آنها در عملیات تعقیب و گریز، فاصله چندانی نداشتند.

اگر برخلاف ادعای منابع موساد، سی‌آی‌ای در این عملیات نجات و فراری دادن مشارکت داشته، آن‌چه پمپئو در کتابش آورده، اولین اذعان عمومی به این است که آمریکا از پیشتر و بیشتر، در ماجرای سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی درگیر بوده است.

جروزالم‌ پست پیش از این در این باره گزارش داده بود و درباره این که اسرائیل و یوسی کوهن، پمپئو و سی‌آی‌ای را بسیار پیشتر از دیگر متحدان اسرائیل و اعلام عمومی درباره سرقت اسناد هسته‌ای ایران آگاه کرده بودند، اطلاع‌رسانی کرده بود اما پیش‌ از انتشار کتاب جدید پمپئو، هیچ گزارشی درباره دست داشتن مستقیم آمریکا در این عملیات (حتی تنها مبنی بر فراری دادن ماموران موساد) منتشر نشده بود.

در زمانی که پمپئو وزیر امور خارجه دولت ترامپ بود، موساد عملیات مهم دیگری هم [در ایران] انجام داد: عملیات خرابکارانه در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ژوئیه ۲۰۲۰ و ترور محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی جمهوری اسلامی در نوامبر ۲۰۲۰ .

پمپئو دیگر رییس سی‌آی‌ای نبود و به عنوان وزیر امور خارجه مشغول کار شده بود.

پمپئو در کتابش به جزییات عملیات‌های مذکور نپرداخته اما از سرقت اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی حرف زده است.

همچنین مشارکت اسرائیل در فراهم آوردن اطلاعات برای آمریکا در عملیات این کشور برای کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز زمانی رخ داد که پمپئو دیگر رییس سی‌آی‌ای نبود و اگر او اشاره به آن عملیات داشت، از آن تحت عنوان «عملیات قتل» نام می‌برد نه «عملیات زیرزمینی».

در عین حال ممکن است اشاره پمپئو در کتابش به عملیاتی باشد که هنوز افشا و عمومی نشده اما این که راز عملیاتی چنین مهم در پس پرده پنهان مانده باشد، بسیار عجیب خواهد بود؛ چرا که یوسی کوهن به بسیاری از نقشه‌ها و اقدامات مهم موساد اشاره و آنها را با ذکر جزییات افشا کرده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...