پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » موج واکنش به ماجرای سرآشپزی که پس از آموزش «کتلت» بازداشت شد

موج واکنش به ماجرای سرآشپزی که پس از آموزش «کتلت» بازداشت شد

انتشار خبر بازداشت نواب ابراهیمی، آشپز سرشناس در فضای مجازی، به دلیل انتشار پست‌هایی درباره آموزش چند غذای ایرانی از جمله «کتلت» با واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

آقای ابراهیمی که ۲.۷ میلیون نفر در اینستاگرام حساب کاربری او را دنبال می‌کنند، پس از انتشار پست‌هایی درباره آموزش «کتلت»، «میرزاقاسمی» و چند غذای دیگر در شامگاه ۱۳ دی، همزمان با سالمرگ قاسم سلیمانی، بازداشت، کافه‌اش پلمب و حساب کاربری‌اش در اینستاگرام از دسترس خارج شد.

مراجع حکومتی تاکنون درباره علت بازداشت آقای ابراهیمی توضیحی نداده‌اند، اما به نظر می‌رسد که آموزش این غذاها در سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، در عراق دلیل این بازداشت بوده است.

در این دوره از اعتراضات سفره رنگارنگ ایرانی و انواع و اقسام غذاهای آن به طور ویژه به ابزاری برای شعار دادن علیه حکومت تبدیل شده است، از سبزی پلو با ماهی تا باقالی پلو با گردن.

در این میان اما کتلت به دلیل سابقه‌ مرتبط شدنش به مرگ فرمانده سابق سپاه قدس معنایی ویژه یافته است. در سال‌های گذشته پس از آن که قاسم سلیمانی با موشک‌های آمریکا در عراق کشته شد، کاربران شبکه‌های اجتماعی با نگاهی طنز در اشاره به نحوه کشته شدن او از غذای کتلت نام برده‌اند.

به همین دلیل اکنون بازداشت نواب ابراهیمی به واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی از طرف شخصیت‌ها و دیگر کاربران و حتی رسانه‌ها دامن زده است.

علی کریمی، فوتبالیست سرشناس ایرانی و از حامیان اعتراضات، روز پنج‌شنبه، ۱۵ دی‌ماه، در توئیتی نوشت: «حداقل لیست جدید غذاهایی که برای نظامتون خطرناک نیست رو اعلام کنید که کسی پا رو خط قرمزتون نذاره.»

مهرداد پولادی، عضو سابق تیم ملی فوتبال ایران، نیز در توئیتی، علی خامنه‌ای را «دیکتاتور مفلوک» خواند و گفت: «درمانده کارش به جایی رسیده که از آموزش پخت کتلت هم می‌ترسه، ولی ادعای قدرت برتر دنیا بودن داره.»

حسن شماعی‌زاده، خواننده، نیز در توئیتر از «هموطنان» خواست که در صورت ماندن رژیم تا عید نوروز «سبزی پلو با ماهی» درست نکنند، چون ممکن است به زندان بیفتند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با نگاهی طنز فهرست غذاهایی را که معترضان در ماه‌های گذشته در شعارهای خود از آن‌ها استفاده کرده‌اند آورده و درباره پختن و خوردن آن‌ها هشدار داده‌اند.

در این میان علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در توئیتی از بدعت تازه دستگاه قضا برای جرم‌انگاری بر مبنای «نیت احتمالی گوینده» انتقاد کرد.

واکنش‌ها به بازداشت نواب ابراهیمی به رسانه‌های خارجی هم کشیده شد و روزنامه گاردین در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...