پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » خامنه‌ای به «پیش نرفتن تفاهم‌ها و همکاری‌ها» میان جمهوری اسلامی و عراق اعتراف کرد

خامنه‌ای به «پیش نرفتن تفاهم‌ها و همکاری‌ها» میان جمهوری اسلامی و عراق اعتراف کرد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، به «پیش نرفتن تفاهم‌ها و همکاری‌ها میان ایران و عراق» اعتراف کرد.

خامنه‌ای روز سه‌شنبه هشتم آذر در دیدار با السودانی که برای سفری دو روزه به ایران رفته، گفت: «در دوره‌های قبل هم مذاکرات و تفاهم‌های خوبی انجام شد اما کمتر به مرحله عمل رسیدند. بنابراین باید در مورد همه تفاهم‌ها به‌ویژه در بخش همکاری‌های اقتصادی و مبادلات کالا و ارتباطات ریلی به سمت عمل و اقدام پیش برویم.»

او همچنین مدعی شد: «دیدگاه ما درباره امنیت عراق این است که اگر هر طرفی قصد بر هم زدن امنیت عراق را داشته باشد، ما سینه خود را در مقابل او و برای حفاظت از عراق سپر خواهیم کرد.»

پیش از دیدار با خامنه‌ای، نخست‌وزیر عراق با ابراهیم رئیسی دیدار کرد و گفت بغداد اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور برای تهدید همسایگان استفاده شود.

شیاع السودانی در ادامه گفت: «سیاست حکومت عراق است که این کشور نقطه شروعی برای آسیب رساندن به کشورهای منطقه نباشد.»

این اظهارات در حالی است که سپاه پاسداران در هفته‌های اخیر حملاتی را علیه مواضع کردهای مخالف جمهوری اسلامی انجام داده و اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.

چند روز پیش و پس از انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره استقرار تعداد قابل توجهی از نیروهای جمهوری اسلامی در مرز با اقلیم کردستان عراق، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، از «تقویت یگان‌های زرهی سپاه» در مرزهای غرب و شمال غرب کشور خبر داد.

این سخنان همچنین یک روز پس از بیانیه شورای وزیران امنیت ملی عراق درباره طرح استقرار نیروهای عراقی در امتداد مرز ایران بیان شد.

شورای وزیران امنیت ملی عراق همچنین تصمیم گرفت تا با دولت اقلیم کردستان عراق و وزارت پیشمرگه، با هدف همسو کردن تلاش ملی برای حفاظت از مرزهای عراق هماهنگ شود.

پیشتر نیز دولت اقلیم کردستان عراق در نشست کابینه، حملات مکرر ایران به این اقلیم را به شدیدترین وجه محکوم کرد و از دولت عراق، جامعه جهانی و سازمان ملل خواست تا مانع ادامه این حملات شوند.

در همین حال یک نماینده پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود، به ایران‌اینترنشنال گفت فراکسیون‌های کُرد در جلسه‌ای از ریاست پارلمان خواستند تا دولت در جلسه پارلمان حاضر شده و همچنین حملات جمهوری اسلامی و ترکیه به اقلیم کردستان عراق، به سازمان ملل ارجاع شود.

از سوی دیگر نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق و محمد شیاع السودانی، روز یک‌شنبه دیدار و درباره حملات جمهوری اسلامی و ترکیه، گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه منتشر شده، بارزانی و شیاع السودانی بر اجرای مصوبه شورای وزیران امنیت ملی عراق مبنی بر افزایش نیروها در مرزهای ترکیه و ایران برای جلوگیری از نقض بیشتر حاکمیت این کشور تاکید کردند.

نخست‌وزیر عراق اما در نشست خبری خود در تهران گفت دو طرف به توافق رسیده‌اند تا نشست‌های اقتصادی مشترک بین دو کشور برگزار شود.

او همچنین گفت که صادرات گاز ایران به عراق مهم است و امیدوار است گازرسانی به پروژه نیروگاه‌های عراق ادامه داشته باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...