پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » سازمان عفو بین‌الملل: ۸ معترض در پی تجمع‌های چهلم مهسا امینی کشته شدند

سازمان عفو بین‌الملل: ۸ معترض در پی تجمع‌های چهلم مهسا امینی کشته شدند


سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به تداوم کشتار معترضان توسط ماموران امنیتی و نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی در ایران، از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد خواست جلسه‌ای فوری درباره ایران تشکیل دهد.

هبا مرایف، مدیر امور خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل شامگاه پنج‌شنبه ۵ آبان در واکنش به ادامه کشتار خودسرانه معترضان ایرانی و کشته شدن دست‌کم هشت نفر که از شب چهارشنبه تا روز پنج‌شنبه به‌ ضرب گلوله نیروهای امنیتی ایران در حداقل چهار استان ایران کشته شده‌اند خواستار انعقاد جلسه فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران شد.

عفو بین‌الملل در حالی این خواسته را مطرح کرده که در روزهای گذشته درخواست‌های مکرری برای ورود سازمان ملل متحد جهت بررسی نقض گسترده حقوق بشر در ایران، منتشر شده است.

مرایف همچنین اعلام کرده که مقامات رژیم جمهوری اسلامی به‌شکلی «بی‌پروا و خودسرانه» از سلاح گرم علیه معترضان استفاده می‌کنند و این هزینه‌ای است که مردم ایران بابت «بی‌عملی غم‌انگیز جامعه جهانی» پرداخت می‌کنند.

او در ادامه نیز تاکید کرد که همه کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل «باید هم اکنون اقدام قاطعانه‌ای انجام دهند و فورا برای جلوگیری از کشتار بیشتر معترضان در مورد ایران، جلسه ویژه‌ای تشکیل دهند.»

بنا به گفته این مقام عفو بین‌الملل، «ناکامی در اقدام قاطع» علیه جنایات ایران، تنها باعث «مصون ماندن مقامات ایرانی و گستاخی آنها برای سرکوب بیشتر عزاداران و معترضان» شده است.

بنا بر بیانیه‌ای که سازمان عفو بین‌الملل در روز پنج‌شنبه، پنجم آبان منتشر کرده، «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باید با ایجاد یک مکانیسم گزارشگری و پاسخگویی مستقل در مورد ایران، برای مقامات ایرانی روشن کند که جنایات آن‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی، بدون تحقیق یا بدون مجازات باقی نخواهد ماند.»

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرده است: «عدم تداوم اجرای چنین مکانیسمی، به‌رغم کشتار خودسرانه گسترده معترضان از زمان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ تا دی‌ماه ۹۷، نشان‌دهنده این است که چگونه چنین تراژدی‌های وحشیانه در ایران، عادی شده‌اند و مدت‌هاست که جامعه بین‌المللی فریاد خانواده‌های قربانیان و مدافعان حقوق بشر برای دادخواهی و عدالت را به تاخیر انداخته است.»

سازمان عفو بین‌الملل چند روز پیش نیز طوماری را تهیه کرد که در آن از مردم دنیا خواسته بود وارد عمل شوند و از شورای حقوق بشر سازمان ملل بخواهند، درباره ایران، اقدامی فوری و ویژه انجام دهد.

از شروع اعتراضات به قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تاکنون دست‌کم ۲۶۰ نفر از جمله ۳۵ کودک در ایران و اغلب در استان‌های کُردستان و بلوچستان توسط ماموران امنیتی و نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...