پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نمی‌توانیم صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی ایران را تضمین کنیم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: نمی‌توانیم صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی ایران را تضمین کنیم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۶شهریورماه گفته است که نمی‌تواند ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌یی جمهوری اسلامی را تضمین کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آژانس بین‌المللی افزوده است که تاکنون «هیچ پیشرفتی» در حل و فصل مسایل مربوط به یافت شدن مواد هسته‌یی در سایت‌های اعلام‌نشده ایران به دست نیامده است.

این نهاد در گزارشی که خبرگزاری فرانسه آن را رویت کرده تأکید ورزیده است که «در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌یی ایران کلاً صلح‌آمیز است».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم‌چنین گفته است که جمهوری اسلامی به غنی‌سازی اورانیوم بیش از حد تعیین‌شده در برجام ادامه داده و ذخایر اورانیوم غنی شده آن در حال حاضر بیش از ۱۹برابر حد مجاز در توافق است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این ذخایر تا ۲۱اوت حدود ۳۹۴۰کیلو گرم تخمین زده می‌شود که ۱۳۱.۶کیلو گرم نسبت به آخرین گزارش سه ماهه این نهاد افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، گزارش سه‌ماهه آژانس اتمی در روز چهارشنبه ۱۶شهریور نشان داد؛ «ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۶۰درصد، نزدیک به درجه تسلیحاتی، بسیار بالاتر از مقداری است که طبق یک تعریف در صورت غنی‌سازی بیشتر برای یک بمب اتمی کافی است».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...