پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » پولیتیکو: اروپا باید از تضعیف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست بردارد

پولیتیکو: اروپا باید از تضعیف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست بردارد

دیوید آلبرایت طی مقاله‌یی در پولیتیکو نوشت: جمهوری اسلامی در حال حاضر تمام تلاش خود را می‌کند تا مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) مخفی کند.

رژیم جمهوری اسلامی اخیراً تلاش کرده تا احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را با اجتناب از همکاری با بازرسان آژانس گره بزند. جمهوری اسلامی سابقه طولانی در پیگیری سلاحهای هسته‌یی و عدم همکاری مداوم با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد. با توجه به این موضوع، اصرار جامعه بین‌الملل بر بازرسی‌های قوی به‌عنوان پیش‌شرط هر توافق هسته‌یی جدید ضروری است. و مذاکره‌کنندگان غربی هم‌چنین باید بر این تمرکز کنند که از جمهوری اسلامی بخواهند در نهایت به نقض توافقنامه پادمان جامع خود تحت معاهده منع گسترش سلاحهای هسته‌یی رسیدگی کند و در مسیری قرار گیرند تا مشخص کنند که آیا برنامه هسته‌یی کنونی کشور صلح‌آمیز است یا خیر.

متأسفانه، مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا دقیقاً برعکس عمل می‌کنند. آنها در صورت همکاری با بازرسان به جمهوری اسلامی پاداش می‌دهند… در اصل، اتحادیه اروپا خود در حال ایجاد راهی برای ایران برای ادامه سنگ‌اندازی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است – و این باید اکنون متوقف شود… . مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام‌نشده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فاش کرد، تنها نوک کوه یخ توانایی‌های تسلیحات هسته‌یی رژیم جمهوری اسلامی است….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...