پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گزارش هآرتص اسرائیل از مراحل چهارگانه پیش از اجرای توافق هسته ای با رژیم جمهوری اسلامی

گزارش هآرتص اسرائیل از مراحل چهارگانه پیش از اجرای توافق هسته ای با رژیم جمهوری اسلامی

جاناتان لیس، خبرنگار روزنامه هاآرتص اسرائیل، در مقاله‌ای از جزئیات طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام خبر داد.

این گزارش که دوشنبه ۲۹ اوت منتشر شد، تاکید می‌کند که بر اساس متن پیش‌نویس توافق هسته‌ای، ۱۶۵ روز به عنوان چارچوب زمانی این مراحل چهارگانه تعیین شده است.

▪️مرحله اول
بر اساس این گزارش، «مرحله اول که به آن «روز صفر» نیز گفته می‌شود، روزی است که در آن توافق به امضا می‌رسد.»

این گزارش در این زمینه افزود: «قبل از فرا رسیدن روز امضای توافق، قرار است موضوع آزادی زندانیان آمریکایی در ایران در مقابل کاهش اولیه تحریم‌ها به مرحله نهایی برسد و زندانیان آزاد گردند.»

در این مرحله «از رژیم جمهوری اسلامی خواسته می‌شود تا تمام موارد نقض توافق هسته‌ای را متوقف کند، اما می‌تواند ذخایر اورانیومی خود که تاکنون آن را انباشته است را نگه‌دارد.»

▪️مرحله دوم
روزنامه هاآرتص در توضیح مرحله دوم نوشت: «توافق هسته‌ای تا حداکثر ۱۵ روز پس از امضا بر روی میز کنگره آمریکا گذاشته خواهد شد. از آن روز اعضای کنگره ۳۰ روز امکان این را دارند که این توافقنامه را مورد بررسی قرار دهند. در طول این مدت، امکان کاهش تحریم‌هایی که ذیل قوانین است وجود ندارد.»

بر اساس این گزارش، «هر دو مجلس کنگره می‌باید این توافق را با اکثریت ساده تایید کنند. اگر این توافق در طول رای‌گیری امضا شد، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند با حمایت دو سوم اعضای کنگره، از حق وتو استفاده کرده و علی‌رغم مخالفت‌ها، این توافقنامه را تصویب کند.»

▪️مرحله سوم
سومین مرحله از این روند، ۶۰ روز پس از تایید این توافق توسط کنگره آغاز می‌شود.

هاآرتص در این زمینه نوشت: «در مرحله سوم و پس از ۶۰ روز از تایید این توافق در کنگره، نماینده وزارت خارجه آمریکا تصمیم بازگشت به این توافق را به شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابلاغ خواهد کرد.»

▪️مرحله چهارم
این روزنامه اسرائیلی در ادامه افزود، «پس از گذشت ۶۰ روز دیگر و آغاز مرحله چهارم، روند اجرای کامل توافق‌نامه فرا خواهد رسید. مقامات آمریکایی و رژیم جمهوری اسلامی بیانیه مشترکی درباره التزامشان به این روند را صادر خواهند کرد و آمریکا تحریم‌های ثانویه بر شرکت‌های دیگر را لغو خواهد کرد.»

بر اساس این گزارش، «۱۶۵ روز پس از امضای توافق، مرحله پایانی نیز وارد مرحله اجرایی می‌شود: ایالات متحده رسماً به توافق بازگشته، تحریم‌های سخت باقی‌مانده را لغو کرده و اجازه ایجاد روابط تجاری با رژیم جمهوری اسلامی را صادر خواهد کرد. در همین زمان، رژیم جمهوری اسلامی نیز زیرساخت‌های مازاد برای غنی‌سازی را جمع‌آوری خواهد کرد.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...