پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » برگزاری جلسه شورای امنیت در ارتبابط با اقدامات قاطع برای جلوگیری از دستیابی رژیم جمهوری اسلامی به‌تسلیحات اتمی در صورت شکست مذاکرات

برگزاری جلسه شورای امنیت در ارتبابط با اقدامات قاطع برای جلوگیری از دستیابی رژیم جمهوری اسلامی به‌تسلیحات اتمی در صورت شکست مذاکرات

جلسه شورای امنیت در مورد سیزدهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عصر روز پنجشنبه ۹تیرماه برگزار شد.

آنتونی گوترش در این گزارش خواستار خودداری رژیم جمهوری اسلامی از ادامه تمرد از اجرای برجام شد و اعلام کرد، بار دیگر از رژیم جمهوری اسلامی می‌خواهم که به اجرای کامل برجام بازگردد و گامهایی را که از ژوئیه ۲۰۱۹ برداشته به‌حالت اول برگرداند

در جلسه شورای امنیت، رزمری دیکارلو نماینده دبیرکل در شورای امنیت سازمان ملل در امور سیاسی و حفظ صلح طی سخنرانی خود گفت: آژانس برآورد کرده است که کل ذخایر رژیم جمهوری اسلامی ۱۵برابر حد مجاز در برجام است این ذخایر شامل اورانیوم غنی‌سازی شده تا ۲۰درصد و ۶۰درصد می‌شود که به‌شدت نگران‌کننده است. علاوه بر این آژانس گزارش کرد. رژیم ایران سانتریفوژهای پیشرفته بیشتری را در تأسیسات غنی‌سازی در نطنز نصب کرده است.

نماینده دبیرکل در شورای امنیت هم‌چنین گفت: رژیم جمهوری اسلامی تزریق اورانیوم در سانتریفوژهای پیشرفته را در تأسیسات غنی‌سازی در فردو آغاز کرده است.

معاون سفیر آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در سخنرانی خود تأکید کرد: رژیم جمهوری اسلامی هنوز از اضطرار واقعی برای احیای برجام از خود نشان نداده و اقدام این رژیم در جمع‌آوری دوربینهای نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عواقب جدی دارد.

نماینده انگلستان در شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: اگر توافق اتمی با رژیم جمهوری اسلامی احیا نشود، شورای امنیت سازمان ملل موظف خواهد بود تا اقدامات قاطعی برای جلوگیری از دستیابی تهران به‌تسلیحات اتمی اتخاذ کند.

وی افزود: رژیم جمهوری اسلامی به ساخت موشک ادامه می‌دهد که مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ است. تشدید مشکل اتمی توسط رژیم ایران صلح و امنیت بین‌المللی و نظام منع تکثیری جهانی را تضعیف می‌کند و در نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است.

نماینده فرانسه در شورای امنیت گفت: به‌همراه انگلستان و آلمان هم‌چنان در پیگیری بازگشت سریع و اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ثابت قدم هستیم. اما دریچه فرصت در حال بسته شدن است. این امری فوریست به‌دلیل آن که نقض مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ توسط رژیم جمهوری اسلامی سرعت یافته است.
به‌خاطر فعالیت‌های جمهوری اسلامی در نقض برجام طی سه سال از جمله پیوستن مذاکرات در وین بر سر مشکل‌ترین موارد برنامه اتمی ایران اکنون بیش از هر زمان دیگر پیشرفته است. تهران توسعه فعالیت‌های اتمی خود را بدون هیچ توجیه معتبری تشدید کرده است.

نماینده فرانسه در شورای امنیت افزود: در روزهای اخیر رژیم جمهوری اسلامی شروع به نصب آبشارهای سانتریفوژهای پیشرفته‌تر کرده است. هر چه این رژیم، دانش بیشتری کسب کند با توجه به عواقب غیرقابل بازگشت آنها، بازگشت به برجام را سخت‌تر خواهد کرد…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...