پخش زنده
Home » بین المللی » ائتلاف عربی مخازن سلاح و مهمات حوثی‌ها تحت حمایت جمھوری اسلامی را در شرق صنعا موشک‌باران کرد

ائتلاف عربی مخازن سلاح و مهمات حوثی‌ها تحت حمایت جمھوری اسلامی را در شرق صنعا موشک‌باران کرد

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در واکنش به حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمھوری اسلامی به مخزن سوخت ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی متعلق به شرکت آرامکو در شمال جده، شامگاه دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ زاغه‌های سلاح و مهمات متعلق به شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی را در شرق صنعا پایتخت یمن موشک‌باران کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در یمن، حملات موشکی ائتلاف عربی علاوه بر مخازن سلاح و مهمات حوثی‌ها، خطوط امداد و خودروهای نظامی حوثی‌ها را در شرق صنعا نیز هدف قرار دادند.

یک مقام مسئول در وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی اعلام کردساعت ۳:۵۰ سحرگاه دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ به وقت محلی، در نتیجه انفجار ناشی از اقدام تروریستی به وسیله یک پرتابه مخزن سوخت در ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در شمال شهر جده دچار آتش‌سوزی شده ولی این آتش‌سوزی مهار شد.

این مقام مسئول ضمن اعلام این‌که تیم‌های آتش‌نشانی موفق به مهار آتش شدند، افزود که این «اقدام تروریستی» خسارات جانی در پی نداشته است.

او همچنین تاکید کرد که این حادثه هیچ تاثیری بر روند تولید و صادرات نفتی شرکت آرامکو سعودی نداشته و روند صادرات سوخت این شرکت به مشتریانش همچنان ادامه دارد.

او همچنین بیان کرد که پادشاهی عربی سعودی این «حمله بزدلانه» را به شدت محکوم کرده و تاکید می‌کند که این گونه «اقدامات تروریستی و خرابکارانه» که علیه تاسیسات حیاتی این کشور انجام می‌شود مانند حمله اخیر در نزدیکی سکوی شناور تخلیه متعلق به ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جازان و حملات پیش از آن به تاسیسات نفتی بقیق و خریص، امنیت و ثبات روند صادرات انرژی جهان و اقتصاد جهانی را مورد هدف قرار داده‌اند.

این مقام وزارت انرژی سعودی همچنین افزود که کشورش مجددا بر اهمیت مقابله با این گونه اقدامات خرابکارانه و تروریستی و طرف‌هایی که از آنها حمایت می‌کنند، تاکید می‌کند.

در همین راستا ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که دست داشتن پیکارجویان حوثی در این حمله به ایستگاه نفتی آرامکو ثابت شده و شواهد نشان می‌دهد ایران نیز در حمله به تاسیسات نفتی سعودی نقش دارد.

از سویی سرتیپ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، شامگاه دوشنبه 23 نوامبر با اشاره به بیانیه صادره از سوی وزارت انرژی در مورد آتش سوزی در مخزن سوخت در ایستگاه پخش فرآورده‌های نفتی در جده اعلام کرد، شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در این حمله تروریستی نقش دارند.

سخنگوی ائتلاف عربی گفت:«این هجوم «بزدلانه» نه تنها تاسیسات پادشاهی سعودی را هدف قرار داده بلکه شریان اقتصاد جهانی و منابع انرژی جهان را هدف قرار داده است».

المالکی تصریح کرد، حمله تروریستی جدید حوثی‌ها در ادامه اقدامات تروریستی این گروه تروریستی است که پیشتر تاسیسات نفتی منطقه «بقیق و خریص» را هدف قرار داده و حوثی‌ها مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند، با حمایت مستقیم رژیم ایران انجام می‌گیرد.

حملات تروریستی این گروه که با استفاده از موشک‌های کروز و پهپادهای ساخت رژیم ایران انجام شده برای همه ثابت شده است.

سخنگوی ائتلاف عربی گفت، هدف قرار دادن غیرنظامیان و دیگر اماکن اقتصادی به صورت سیستماتیک و عمدی را مغایر با قوانین بین المللی، نقض آشکار حقوق بشر و مصداق جنایت جنگی دانست.

سرتیپ المالکی همچنین تاکید کرد که فرماندهی مشترک ائتلاف عربی همه اقدامات عملیاتی لازم برای محافظت از غیرنظامیان و مناطق مسکونی را اتخاذ خواهد کرد و در این راستا عناصر تروریستی طرّاح و مجریان این حمله خصمانه و تروریستی که علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی انجام شده، بنا بر قانون بین المللی انسانی و قواعد عرفی آن مجازات خواهند

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...