پخش زنده
Home » بین المللی » پرزیدنت ‌ترامپ سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها را در شرکت‌های مرتبط با ارتش چین ممنوع کرد

پرزیدنت ‌ترامپ سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها را در شرکت‌های مرتبط با ارتش چین ممنوع کرد

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۲ آبان در یک فرمان اجرایی سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها را در شرکت‌هایی که به گفته کاخ سفید با ارتش چین مرتبط هستند، ممنوع کرد.

این فرمان اجرایی افراد و شرکت‌های آمریکایی را از هرگونه سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که به نظر دولت آمریکا به تقویت ارتش چین می‌پردازند، منع می‌کند.

دونالد ترامپ در این فرمان تصریح کرده است: جمهوری خلق چین به طور فزاینده‌ای از سرمایه ایالات متحده برای تامین منابع و امکان توسعه و نوسازی ارتش، دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی خود سواستفاده می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است، سرمایه گذاری در چنین شرکت هایی، به «چین این امکان را می‌دهد كه ایالات متحده، و نیروهای آمریکایی را در خارج از كشور، از جمله با توسعه و استقرار سلاح‌های كشتار جمعی ، سلاح‌های متعارف پیشرفته و اقدامات مخرب سایبری علیه ایالات متحده»، تهدید كند.

این فرمان رئیس جمهوری آمریکا از روز ۱۱ ژانویه سال ۲۰۲۱ به اجرا گذاشته خواهد شد و ۳۱ شرکت که از سوی وزارت دفاع آمریکا به عنوان شرکت‌های ارتش چین معرفی شده‌اند را هدف قرار می‌دهد.

فهرست وزارت دفاع آمریکا شامل شرکت‌های عمده دولتی از جمله در حوزه‌های هوا و فضا، فناوری و شرکت‌های عمرانی می‌شود. در این فهرست نام شرکت‌هایی مانند اینسپور گروپ، هواوی و چین‌تله‌کام به چشم می‌خورد.

ایالات متحده می‌گوید که این شرکت‌ها از طریق دسترسی به فن آوری‌های پیشرفته، زمینه و امکان توسعه نظامی چین را فراهم می‌کنند و در نتیجه، تا حدی منجر به گسترش رویکرد تهاجمی پکن در عرصه بین المللی شده‌اند.

روابط بین چین و ایالات متحده در تیره‌ترین شکل خود طی دهه‌های اخیر قرار دارد و دو اقتصاد برتر جهان بر سر موضوعات مختلفی از جمله ویروس کرونا تا رقابت‌های تجاری، قانون جدید امنیت ملی در هنگ‌کنگ و تنش در دریای چین جنوبی با یکدیگر اختلاف دارند.

پس از آن که حکومت چین قانون امنیتی جدید و جنجالی در هنگ‌کنگ را تصویب کرد، آمریکا و کشورهای غربی به شدت از این اقدام انتقاد کردند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...