پخش زنده
Home » بین المللی » اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد.»

دبیر امور خارجه شورای امنیت بلاروس نیز عصر یکشنبه گفت که کشورهای غربی راهی جز استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه برای مینسک باقی نگذاشته‌اند و بهتر است مراقب باشند در مورد مسائل کلیدی راهبردی از خطوط قرمز عبور نکنند.

روسیه هفته گذشته طرحی را برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس به اجرا گذاشت که نخستین استقرار اینگونه کلاهک‌ها در خارج از قلمرو روسیه از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی بسال ۱۹۹۱ بشمار میرود و نگرانی‌هایی را در غرب برانگیخته است.

لوکاشنکو گفت «هیچ‌کس مخالف این نیست که قزاقستان و سایر کشورها همان روابط نزدیکی را داشته باشند که ما با روسیه داریم. اگر کسی نگران است، خیلی ساده است‌؛ به اتحاد بلاروس و روسیه بپیوندد» و البته افزود که این دیدگاه خودش است نه دیدگاه روسیه. این دو کشور بطور رسمی بخشی از یک اتحادیه بدون مرز میان دو جمهوری شوروی شیطانی اسقاط شده هستند.

الکساندر ولفوویچ، دبیر امور خارجه شورای امنیت بلاروس، گفت منطقی بود که این تسلیحات پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی خارج شوند چرا که آمریکا در آن دوران تضمین‌های امنیتی لازم را داده و هیچ تحریمی اعمال نکرده بود.

بلتا، خبرگزاری رسمی بلاروس به نقل از ولفوویچ نوشت که اما «امروز همه چیز زیر پا گذاشته شده و تمام وعده‌هایی که داده شده بود برای همیشه از بین رفته است.»

بلاروس تحت رهبری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری که از سال ۱۹۹۴ میلادی بر این کشور حاکم است و متحد ویژه مسکو در میان کشورهای پیشین اتحاد جماهیر شوروی است، اجازه داد که از خاکش در آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، استفاده شود.

روسیه میگوید برای مقابله با تلاش غرب در به راه انداختن یک جنگ نیابتی و تحمیل شکست به مسکو، دست به «عملیات نظامی» در اوکراین زده است.

ولفوویچ همچنین گفته: «استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس یکی از مراحل بازدارندگی استراتژیک است. اگر منطقی در ذهن سیاستمداران غرب باقی مانده باشد، مسلماً از این خط قرمز عبور نخواهند کرد». وی افزود که هر گونه توسل به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی منجر به عواقب جبران ناپذیری خواهد شد.

لوکاشنکو هفته گذشته گفته بود که این تسلیحات به حرکت در آمده‌اند. اما هنوز مشخص نیست که این تسلیحات دقیقا چه زمانی در خاک بلاروس مستقر خواهند شد.

آمریکا استقرار احتمالی سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس را محکوم کرده است، اما میگوید موضع واشنگتن در مورد استفاده از چنین سلاح‌هایی تغییر نکرده است.

تحریم‌های غرب علیه بلاروس مدتها پیش از حمله روسیه به اوکراین و در ارتباط با سرکوب حقوق بشر توسط دولت لوکاشنکو، به ویژه سرکوب اعتراضات گسترده مخالفان وی اعمال شد که گفته‌اند انتخاب مجدد وی در سال ۲۰۲۰ میلادی با تقلب صورت گرفته است.

بلاروس، اوکراین و قزاقستان پس از استقلال از اتحاد شوروی شیطانی موافقت کردند سلاح‌های اتمی خود را در چارچوب تلاشهای بین‌المللی برای عدم اشاعه این سلاحهای ویرانگر، به روسیه بازگردانند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

سازمان حقوق بشر ایران خواهان واکنش شدید جامعه جهانی نسبت به قتل فراقضایی حبیب اسیود شد

سازمان حقوق بشر ایران اعدام حبیب اسیود را «شدیدا محکوم» کرد و خواهان «واکنش شدید ...