پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گروه هماهنگی برای قربانیان پرواز PS752: دادگاه نمایشی بود

گروه هماهنگی برای قربانیان پرواز PS752: دادگاه نمایشی بود

حکم دادگاه نظامی تهران برای ۱۰ تن از عاملان سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط کانادا و کشورهایی که شهروندان آنها در این پرواز کشته شدند مورد انتقاد قرار گرفت. این کشورها گفتند محاکمه‌ها “نمایشی” بوده است.

گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش برای قربانیان پرواز “پی‌اس ۷۵۲” (کانادا، سوئد، بریتانیا و اوکراین) روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) در بیانیه‌ای به احکام صادره دادگاه نظامی تهران در پرونده هواپیمای سرنگون شده اوکراینی واکنش نشان داده و این دادگاه را نمایشی خواند.

در این بیانیه آمده است محاکمه‌ها و احکامی که اعلام شده “حقیقت یا عدالت را برای خانواده‌های قربانیان به ارمغان نمی‌آورد، زیرا کل فرآیند که با شروع تحقیقات مغرضانه ایران در مورد سرنگونی همراه بوده فاقد بی‌طرفی بوده و شفافیت لازم را نداشته است”.

در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط دو موشک سپاه پاسداران در سحرگاه ۱۸ دی ۱۳۹۸ تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه پرواز جان باختند.

در پایان این بیانیه آمده است که این کشورها همچنان در کنار خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 ایستاده‌اند و تا اجرای عدالت آرام نخواهند گرفت.

دادگاه چه حکمی صادر کرد؟

مرکز رسانه قوه قضائیه ایران روز یکشنبه ۲۷ فروردین از صدور حکم پرونده شلیک نیروهای سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی خبر داد. 

این پرونده ۱۰ “متهم” داشت و ۲۰ جلسه به طول انجامید. متهم ردیف اول به ۱۳ سال زندان محکوم شده که ۱۰ سال آن قابل اجراست.

بقیه متهمان بین یک تا سه سال حکم زندان گرفتند.

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در بیانیه‌ای حکم “دادگاه نمایشی” را محکوم و اعلام کرد: «ما به هیچ عنوان صلاحیت این دادگاه را نپذیرفتیم و نخواهیم پذیرفت، چه برسد که بر حکم آن تن دهیم.»

حامد اسماعلیون که همسر و دخترش را در این حادثه از دست داده در توییتی گفته است پرونده به دیوان بین‌المللی لاهه کشیده خواهد شد‌ و بخشی از دادخواهی جنبش آزادیخواهانه ۴۴ ساله مردم ایران خواهد بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...