پخش زنده
Home » بین المللی » گزارش تحقیقی «ساندی تایمز»؛ جزئیات تازه‌‌ای از کشته شدن مهسا امینی

گزارش تحقیقی «ساندی تایمز»؛ جزئیات تازه‌‌ای از کشته شدن مهسا امینی

نشریه بریتانیایی «ساندی تایمز» در آستانه ششمین ماه کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران، با انتشار یک گزارش تحقیقی ابعاد تازه‌ای را در رابطه با حوادث منجر به مرگ این دختر جوان، از جمله ضربات متعدد به سر او در زمان انتقال به بازداشتگاه وزرا و نیز خودداری مقامات انتظامی از تماس با اورژانس به مدت ۴۵ دقیقه پس از بیهوش شدن او، روشن کرده است.

در این گزارش تحقیقی به قلم سجاد خداکرمی و لوئیز کالاگان، آمده است که مهسا امینی ۲۲ ساله دقایقی پس از خروج از ایستگاه مترو شهید حقانی به همراه برادر نوجوان و دو تن از دختران فامیل توسط پلیس امنیت اخلاقی دستگیر شد. اگرچه امینی مانتو بلندی به تن داشت و روسری مشکی موهایش را پوشانده بود، اما مأموران او را به دلیل «بدحجابی» بازداشت کردند.

بنا بر این گزارش، که در آن گاه‌شمار رویدادهای منجر به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی آورده شده، به مهسا گفته بودند که او را به یک کلاس یک ساعته «آموزش حجاب» می‌برند. اما مهسا که حرف آنها را باور نکرده بود، در ون پلیس فریاد زد و التماس کرد که آزادش کنند: «ما مال اینجا نیستیم. هیچ جا رو بلد نیستیم. برادرم از من کوچکتره. او هم هیچ جا رو بلد نیست. ما گم می‌شیم.»

در گزارش تحقیقی ساندی تایمز که شش ماه بعد از کشته شدن مهسا منتشر شده، به کتک خوردن مهسا در وانت اشاره دارد. واقعیتی که امجد، پدر امینی، و آن چه شاهدان به او گفتند، صحت آن را تایید می‌کند.

این گزارش به نقل از یک شاهد عینی که او نیز از دختران بازداشت‌شده درون ون گشت ارشاد بود، می‌نویسد، مهسا خواست بلند شود، اما یکی از مأموران او را گرفت. بعد مامور دیگری شروع به کتک زدن او کرد و با مشت به سر او می‌کوبید. مهسا کمتر از یک ساعت بعد در بازداشتگاه به زمین افتاد و پس از تأخیری طولانی، با حال وخیم به بیمارستان منتقل شد. مرگ او جرقه اعتراضاتی را در سراسر کشور برانگیخت که امروز نیز ادامه دارد و به بزرگترین تهدید برای جمهوری اسلامی از زمان روی کار آمدن آن در سال ۱۳۵۷ تبدیل شده است.

در مطلب ساندی تایمز آمده است که پلیس امنیت اخلاقی ۴۵ دقیقه پس از بیهوش شدن امینی او را به عنوان «بازیگر بالیوود» مورد تمسخر قرار داد و از تماس گرفتن با اورژانس خودداری کرد، در حالی که سایر زنان بازداشت‌شده التماس می‌کردند که با اورژانس تماس گرفته شود.

این گزارش همچنین با اشاره به «تلاش دیوانه‌وار رژیم» برای فرونشاندن خشم عمومی، می‌نویسد مقامات ادعا کردند مهسا درست قبل از ساعت ۸ شب بیهوش شد و پس از آن بلافاصله با آمبولانس تماس گرفته شد. پلیس تهران در بیانیه‌ای که سه روز پس از دستگیری امینی منتشر شد، اتهامات ضرب و شتم امینی را «ادعای رسانه‌های متخاصم» خواند و ادعا کرد که او مشکلات پزشکی داشته و پس از «سکته قلبی» در بیمارستان تحت مراقبت قرار گرفته است.

خانواده او به رغم فشار ماموران رژیم بیانیه پلیس تهران را تکذیب کردند و گفتند مهسا تا زمانی که او را داخل وانت پلیس کردند در سلامت کامل بود.

مهسا امینی سه روز پس از بازداشت، حدود ساعت ۱۵:۳۰ روز ۲۵ شهریور، درگذشت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...