پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » بیانیه مشترک آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس در محکومیت اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی

بیانیه مشترک آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس در محکومیت اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی

ایالات متحده و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای تداوم «سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی از جمله «حمایت از تروریسم، استفاده از موشک‌های پیشرفته، جنگ‌افزارهای سایبری و سامانه‌های هواپیمای بدون سرنشین (پهپادها) و گسترش آن‌ها در منطقه و سراسر جهان» را محکوم کردند.

در بیانیه مشترک آمریکا و شورای همکاری که روز پنجشنبه ۲۷ بهمن منتشر شد، آمده است که جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی و شرکای آن با به‌کارگیری تسلیحات ایرانی «غیرنظامیان، زیرساخت‌های حیاتی و کشتی‌های دریایی» را در سطح بین‌المللی هدف حملات خود قرار داده‌اند.

به گزارش رسانه‌های سعودی، نشست دفاعی کارگروه آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز ۲۶ بهمن با تمرکز بر «رویارویی با تهدیدهای فزاینده ایران در منطقه» در ریاض برگزار شد.

این کارگروه متشکل از یک هیئت ارشد آمریکایی به ریاست رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و نمایندگانی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بود.

شش کشور عربی عربستان سعودی، بحرین، کویت، قطر، امارات متحده عربی و عمان عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند.

مقامات ارشد حاضر در این نشست ضمن ابراز «نگرانی عمیق» خود از اقدامات جمهوری اسلامی از جمله ارسال تسلیحات به شبه نظامیان حوثی، سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده حکومت ایران را از عوامل طولانی شدن جنگ در یمن و تشدید بحران انسانی در این کشور جنگ‌زده دانستند.

در سال‌های اخیر همچنین حملات پهپادی به نفتکش‌ها در خلیج فارس و همچنین تأسیسات نفتی عربستان که به شبه نظامیان مورد حمایت ایران نسبت داده شده، به نگرانی‌ها از تهدیدات جمهوری اسلامی در میان سایر کشورهای منطقه دامن زده است.

شورای همکاری خلیج فارس بارها خواستار گنجاندن برنامه هسته‌ای و پهپادی ایران در مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام شده است.

همچنین بر اساس بیانیه مشترک صادرشده، آمریکا و اعضای شورای همکاری خلیج فارس متعهد شدند که همکاری‌های دفاعی خود را با هدف «محدود کردن توانایی‌ ایران در زمینه انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و بازدارندگی این کشور از اقدمات تجاوزکارانه آینده» گسترش دهند.

در سال‌های اخیر، آمریکا کوشیده است تا با همراهی اسرائیل و کشورهای عربی منطقه، همکاری‌های نظامی خود را برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی افزایش دهد.

در تازه‌ترین اقدام، ژاکلین ون اُوِست، فرمانده امور حمل‌ونقل لجستیک ارتش آمریکا در جهان، به تازگی اعلام کرد که ایالات متحده، اسرائیل و متحدان عربی واشینگتن از «هوش مصنوعی» برای پیش‌بینی مبدأ حملات پهپادی ایران بهره می‌برند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...