پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » سازمان ملل: رهبر جدید القاعده در ایران است

سازمان ملل: رهبر جدید القاعده در ایران است

صدای آمریکا – با گذشت شش ماه از زمانی که آمریکا ایمن الظواهری، رهبر پیشین القاعده، را در حمله‌ای در کابل کشت، سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای می‌گوید رهبر جدید القاعده در ایران است.

سازمان ملل متحد در این گزارش بر اساس اطلاعات کشورهای عضو نتیجه گرفته است که سیف العدل «اکنون رهبر واقعی القاعده است.»

گروه القاعده در مورد وضعیت رهبری خود پس از حمله ۳۱ ژوئيه که الظواهری کشته شد، سکوت کرده است. گزارش سازمان ملل برای این سکوت دو دلیل را برشمرده است.

در این گزارش آمده است که به دلیل «حساسیت القاعده در مورد نگرانی طالبان افغانستان که مرگ [ایمن] الظواهری در کابل را تائید نمی‌کند» و نیز «حضور [العدل] در جمهوری اسلامی ایران» رهبری العدل نمی‌تواند اعلام شود.

سازمان‌های اطلاعاتی غربی، از جمله در ایالات متحده، مدت‌ها است که العدل را جانشین احتمالی الظواهری می‌دانستند و این افسر سابق نیروهای ویژه مصر را فرماندهی توانا و دارای تجربه عملیاتی گسترده در مکان‌های مختلف توصیف می‌کنند.

اما مقامات کنونی و سابق ضد تروریسم غربی مدت‌ها است در مورد این که تا چه حد ممکن است یک رهبر القاعده بتواند این گروه را از داخل ایران اداره کند، تردید کرده‌اند.

پس از مرگ ایمن الظواهری یک مقام سابق ضد تروریسم غربی که نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت اداره القاعده از داخل ایران چالش برانگیز است. او گفت که «آیا ایرانی‌ها اجازه می‌دهند او سفر کند» یا این که در یک «قفس طلایی» گیر کرده است؟

با این حال، برخی از مقامات آمریکایی استدلال می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران به‌رغم اختلافات مذهبی قابل توجه با این گروه تروریستی سنی، به احتمال زیاد تمایل زیادی دارد که به آن کمک کند.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر سابق امور خارجه آمریکا، گفته بود که جمهوری اسلامی حالا «خانه جدید» القاعده است.

آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا محکومیت العدل شود، ۱۰ میلیون دلار جایزه گذاشته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...