پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » محمد رسول‌اف، مصطفی عبدی و اکبر نعیمی یکشنبه شب آزاد شدند

محمد رسول‌اف، مصطفی عبدی و اکبر نعیمی یکشنبه شب آزاد شدند

محمد رسول‌اف کارگردان زندانی به همراه مصطفی عبدی از دراویش گنابادی و اکبر نعیمی فعال مدنی آذربایجانی یکشنبه ۲۳ بهمن آزاد شد.

آقای رسول‌اف تیرماه امسال به اتهاماتی چون «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» زندانی شده بود. او در دی ماه به یک مرخصی درمانی کوتاه فرستاده شده بود.

جزئیاتی از نحوه آزادی و اینکه عفو بوده یا پایان محکومیت هنوز منتشر نشده است. تنها عکسی از او در کنار مصطفی عبدی از دراویش گنابادی و اکبر نعیمی فعال مدنی آذربایجانی منتشر شده است که هر سه یکشنبه آزاد شدند.

محمد رسول‌اف، ۵۰ ساله تا به حال چند بار به خاطر فعالیت‌های فیلمسازی با حکم زندان از سوی جمهوری اسلامی مواجه شده است.

او از سال ۸۰ به طور حرفه‌ای با فیلم بلند گاگومان وارد سینما شد. آقای رسول‌اف در دو دهه فعالیت خود جوایز زیادی در ایران و خارج از کشور دریافت کرده که می‌توان به جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم برلین اشاره کرد.

محمد رسول‌اف و جعفر پناهی دیگر کارگردان سرشناس ایرانی بعد از سال ۱۳۸۸ و اعتراضات آن سال بازداشت شدند و به شش سال زندان محکوم شدند.

او بعد از آزادی، با وجود محدودیت‌ها به فیلم‌سازی ادامه داد و فیلم «شیطان وجود ندارد» از او در جشنواره ۲۰۲۰ برلین جایزه بهترین فیلم را کسب کرد. همچنین برای فیلم «لِرد» در سال ۲۰۱۷ جایزهٔ بهترین فیلم از بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن را دریافت کرد.

در تیرماه ۱۴۰۱، محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به اتهاماتی چون «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» در جریان ریزش متروپل آبادان متهم و بازداشت شدند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...