پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » خروش هموطنان غیور در زاهدان، خاش، سنندج و گالیکش با شعارهای ضدحکومتی، در صدو چهل و هشتمین روز انقلاب

خروش هموطنان غیور در زاهدان، خاش، سنندج و گالیکش با شعارهای ضدحکومتی، در صدو چهل و هشتمین روز انقلاب

مردم زاهدان و خاش روز ۲۱ بهمن به خیابان‌ها آمدند و علیه دیکتاتوری شعار دادند. در گالیکش نیز مردم این شهر هفته‌هاست جمعه‌های خود را با تجمعات ضد حکومتی پیوند زده‌اند. از سوی دیگر مردم سنندج همچون جمعه گذشته برای آزادی ماموستا ابراهیم کریمی ننله تجمع کردند.

با وجود فروکش کردن تجمعات خیابانی در سراسر کشور، مردم زاهدان نوزدهمین هفته پیاپی است که پس از نماز جمعه به خیابان آمده و مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز می‌کنند.

سیستان و بلوچستان؛ خاش و زاهدان

مردم خاش پس از نماز جمعه این شهر در خیابان‌ها حاضر شده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

«مرگ بر خامنه‌ای» و «نترسید، نترسید،‌ ما همه با هم هستیم» از جمله شعارهای مردم خاش بود.

این معترضان در تجمع خود همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی، ماموستاهای کردستان و مولوی عبدالمجید مرادزهی شدند.

روز ۲۱ بهمن به روال هفته‌های گذشته مردم زاهدان پس از نماز جمعه راهپیمایی کردند و شعارهایی از جمله «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه» سر دادند.

آنان شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» نیز سر دادند.

هم‌زمان گروهی از معترضان در این تجمع با در دست داشتن پلاکارهایی خواستار آزادی عبدالمجید مرادزهی، روحانی اهل سنت و از نزدیکان مولوی عبدالحمید شدند.

گلستان؛ گالیکش

در گالیکش استان گلستان نیز همچون هفته‌های گذشته، جمعی از مردم در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر، مقابل خانه او تجمع کردند.

این معترضان در تجمع خود شعار «‌مولوی باغیرت، حرف تو حرف ملت» و «‌آزادی عقیده، حق مسلم ماست» سر دادند.

مولوی گرگیج در جمع حامیانش در گالیکش استان گلستان گفت: «هیچ وقت عزت، حیثیت، دین و آیین خود را نمی‌فروشیم.»

او به دلیل فشار‌های امنیتی، این هفته نماز جمعه را امامت نکرد اما در نماز حضور داشت.

در هفته‌های گذشته شماری از مردم گالیکش در اعتراض به ممانعت جمهوری اسلامی از رفتن مولوی گرگیج به منبر، برپایی نماز جمعه و حصر خانگی‌ او، شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

مولوی گرگیج به دلیل مواضع انتقادی خود مدت‌هاست از امامت جمعه بر‌کنار شده اما اکنون هفته‌هاست با حمایت مردم به مسجد بُرده می‌شود.

جمعه گذشته فردی به نمایندگی از جوانان اهل سنت شمال کشور در تجمع مردم با قرائت بیانیه‌ای به فقر، محرومیت و مظلومیت مردم مناطق بلوچ‌نشین اشاره کرد و گفت: «از آغاز اعتراضات اخیر روزی نیست که یک یا چندین کُرد و بلوچ به بهانه‌های مختلف به جوخه‌های اعدام سپرده نشوند»

این گروه احضار و بازداشت ائمه جمعه اهل سنت را محکوم و در بیانیه خود تاکید کردند: «با آغاز جنبش “زن، زندگی، آزادی”،‌ مشارکت وسیع بلوچ‌ها را با شعار از “زاهدان تا کردستان، جانم فدای ایران” شاهد بودیم و یک هم‌بستگی تاریخی را تجربه کردیم.»

کردستان؛ سنندج

مردم سنندج برای آزادی ماموستا ابراهیم کریمی ننله تجمع کرده و خواستار آزادی او شدند.

معترضان در این تجمع شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

جمعه هفته گذشته نیز شماری از مردم در اعتراض به تداوم بازداشت و بی‌خبری از وضعیت ماموستا ابراهیم کریمی ننله و ماموستا لقمان امینی تجمع کرده بودند.

این دو به ترتیب امام جماعت مسجدهای روستای «ننله» و «چهار یار نبی» هستند که در هفته‌های گذشته به دست ماموران حکومتی ربوده شده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...