پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گزارش گاردین از تجاوز جنسی ماموران جمهوری اسلامی به معترضان در ایران

گزارش گاردین از تجاوز جنسی ماموران جمهوری اسلامی به معترضان در ایران

روزنامه بریتانیایی گاردین با ۱۱ زن و مرد ایرانی که در اعتراضات پس از جان باختن مهسا امینی در گشت ارشاد شرکت کردند گفت‌وگو کرده است که می‌گویند ماموران جمهوری اسلامی در حین بازداشت آنها را مورد تجاوز جنسی، خشونت جنسی، ضرب و جرح و شکنجه قرار دادند.

برخی از آنها به گاردین می‌گویند که در ون پلیس یا در خیابان مورد تعرض قرار گرفتند، و دیگران در حین بازداشت در کلانتری یا زندان‌.

به نوشته گاردین پرستار یکی از بیمارستان‌های استان گیلان می‌گوید که در چند ماه گذشته با زنان متعددی مواجه شده است که نشانه‌هایی از تجاوز جنسی و تجاوز در آنها دیده می‌شود.

این پرستار گفت دست‌کم پنج زن معترض زیر ۳۰ سال را درمان کرده است که با عفونت واژن به او مراجعه کردند و گفتند که در بازداشتگاه نیروی انتظامی به آنها حمله شده است. اندام تناسلی برخی از آنها خونریزی می‌کرد.

در مشهد، یک مرد ۳۰ ساله که کامیار معرفی شده است، گفت نیروی انتظامی به او در اعتراضات روز ۱۸ آبان (۹ نوامبر) – چهلم «جمعه خونین زاهدان» که ده‌ها تظاهرات‌کننده در شهر به ضرب گلوله کشته شدند – در یک ون تجاوز جنسی کرد.

در این گزارش زنی ۴۰ ساله که سارا اهل سنندج معرفی شده گفت نیروهای امنیتی از خشونت جنسی و ضرب و جرح برای سرکوب اعتراضات استفاده کردند.

او گفت در اولین موج اعتراضات دستگیر شد و ماموران به او تجاوز جنسی کردند.

در گیلان، خودروی درسا، دختر ۲۵ ساله در ایست بازرسی یک شهر در زمان اعتراضات متوقف شد. او همراه خواهرش و دو دوست پسر بود. پس از اینکه ماموران اسپری رنگی در خودروی او پیدا کردند، او را منتقل و در اتاقی برهنه کردند و مردی در حالی که بدن او را لمس می‌کرد یک شئ را برداشت و در واژن او فرو کرد. همراهانش نیز شکنجه شدند.

عفو بین‌الملل اخیرا گزارش مفصلی منتشر کرد که ادعاهای تجاوز، خشونت و «شکنجه شدید» معترضان در بازداشت را تأیید می‌کند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد که سه جوان معترض به نام‌های عرشیا تک‌دستان، ۱۸ ساله، مهدی محمدی فرد، ۱۹ساله، و جواد روحی، ۳۱ ساله، تحت شکنجه‌های وحشتناکی از جمله شلاق، شوک الکتریکی، آویزان شدن وارونه و تهدید به مرگ با اسلحه قرار گرفتند. این سازمان حقوق بشر همچنین گفت که یکی از این افراد در حین بازداشت مورد تجاوز جنسی و دیگری مورد آزار جنسی نگهبانان قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان دیده بان حقوق بشر گفت مقامات جمهوری اسلامی به طرز چشمگیری خشونت علیه معترضان در بازداشت را تشدید کرده‌اند.

این سخنگو گفت دولت هایی که به دنبال پاسخگویی جمهوری اسلامی در مورد نقض حقوق هستند، «باید توجه ویژه ای به تخلفات جدی علیه بازداشت شدگان داشته باشند.»

اعضای پارلمان اروپا با محکوم کردن گزارش‌های شکنجه و تجاوز جنسی، از مقامات غربی نیز خواسته‌اند که سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...