پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » ترانه «برای» شروین حاجی‌پور برنده جایزه «گرمی» شد

ترانه «برای» شروین حاجی‌پور برنده جایزه «گرمی» شد

جایزه گرمی بهترین ترانه در بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره اهدای جوایز گرمی به تک‌آهنگ «برای» شروین حاجی‌پور اهدا شد.

اعضای آکادمی مراسم سالانه جایزه گرمی اعلام کرده بودند که در سال ۲۰۲۳ یک جایزهٔ ویژه به‌عنوان «آهنگ برای تغییر اجتماعی» رونمایی خواهد شد.

این جایزه‌ که با رأی مردمی انتخاب می‌شود، در شصت و پنجمین دوره اهدای جوایز سالانه به شروین حاجی‌پور به‌خاطر آهنگ «برای» تعلق گرفت.

شروین حاجی‌پور آهنگ و ترانه «برای» در آغازین روزهای اعتراضات سراسری با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد.

در این ترانه، حاجی‌پور به دغدغه‌های مردم ایران از جمله مشکلات اقتصادی، فاصله طبقاتی، فشارهای اجتماعی و معضلات محیط زیستی پرداخته بود.

این تک‌آهنگ بلافاصله مورد استقبال گسترده معترضان قرار گرفت و به عنوان یکی سرودهای اعتراضات سراسری در ایران جهانی شد و شماری از خوانندگان ایرانی و خارجی آن را به زبان‌های مختلف اجرا کردند.

شروین‌ حاجی‌پور پس از انتشار این آهنگ، بازداشت شد و مدتی تحت بازداشت قرار داشت و ۱۲ مهر به قید وثیقه آزاد شد. به گفته مجید کاوه، وکیل شروین حاجی‌پور، این خواننده در شعبه ۱۱ بازپرسى دادسراى سارى به «فعاليت تبليغی عليه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آميز» متهم شده و دستور منع خروج او از كشور به مدت شش ماه صادر شده است.

همچنین حمید سعیدی، آهنگساز و نوازنده ایرانی‌تبار ساکن آمریکا، نیز که با گروه خورشید سپید برای دومین بار برنده جایزه گرمی در بخش «عصر نو» شد. سعیدی اولین بار در سال ۲۰۱۹، سال ۱۳۹۷ خورشیدی، با گروه افیون ماه جایزه گرمی در بخش «عصر نو» را دریافت کرده بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...