پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » تأکید فرانسه بر همکاری با کشورهای منطقه در مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران

تأکید فرانسه بر همکاری با کشورهای منطقه در مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران

وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۱۳بهمن با اشاره به تنش‌زایی سیستماتیک رژیم ایران در منطقه خاورمیانه، گفت؛ تهران با اقدامات بی‌ثبات‌کننده و پیشبرد برنامه‌های هسته‌یی، موشکهای بالستیک و فناوری پهپادی و هم‌چنین استفاده از نیروهای نیابتی خود در فراتر از مرزهای این کشور، به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در گفتگویی با روزنامه فرامنطقه‌یی «الشرق‌الأوسط» اظهار داشت: «تقویت روابط فرانسه با سعودی و امارات می‌تواند راه‌کاری برای پاسخ به بی‌ثباتی مزمن و فزاینده در خاورمیانه باشد»…

وی تأیید کرد: «فرانسه مصمم است در برابر این تهدیدها بایستد و به تعهدات خود در قبال امنیت شرکای خود در منطقه وفادار خواهد ماند».

او با تأکید بر این‌که دولت فرانسه به‌دنبال تقویت همکاری با پادشاهی عربی سعودی به‌منظور یافتن راه‌حلی برای بحرانهای منطقه‌یی است، گفت: « (منطقه) می‌تواند به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به‌عنوان قطب‌های ثبات در منطقه اتکا کند».

این نخستین دیدار رسمی کاترین کولونا در کشورهای منطقه است و آن‌گونه که وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده، پیام او در این سفر برای دولتهای منطقه، آمادگی فرانسه برای همکاری با کشورهای منطقه در «مواجهه با بی‌ثباتی مزمن و فزاینده‌» است.

کولونا در همین‌ باره نیز به «الشرق‌الاوسط» گفت: «تقویت روابط با شرکای ما در منطقه خلیج، به‌ویژه سعودی و امارات، راهی برای مقابله با این واقعیت (بی‌ثباتی مزمن و فزاینده) است».

او با تأکید بر این‌که ویرانی‌هایی که جنگ روسیه علیه اوکراین به بار آورده، باید موجب پایبندی کشورهای جهان به «اصول مشترک منشور سازمان ملل متحد» شود، گفت: «این اصول تصریح می‌کند که هیچ کشوری حق تعرض به کشور همسایه را ندارد و این اصل در اروپا، خاورمیانه و در سراسر جهان جاری است».

کولونا افزود: «در واقع، خاورمیانه نیز از همین بحرانها رنج می‌برد و منطقه در درجه اول با تشدید تنشهایی مواجه است که ایران عمداً با دست زدن به اقدامات بی‌ثبات‌کننده به آن دامن می‌زند».

همکاری برای مقابله با کانون‌های بی‌ثباتی در خاورمیانه

وزیر خارجه فرانسه هم‌چنین با تأکید بر این‌که در خاورمیانه چندین کانون بی‌ِثباتی، از جمله تشدید خشونت در اسراییل و سرزمینهای فلسطینی، خلأ قدرت سیاسی در لبنان، بی‌ثباتی در یمن در پی شکست توافق‌های آتش‌بس وجود دارد، گفت: «فرانسه به تعهد خود برای حمایت و تأمین امنیت شرکای خود در منطقه عمل می‌کند و آماده تقویت همکاری با سعودی برای حل بحرانهای منطقه‌یی و مبارزه با کانون‌های بی‌ثباتی در منطقه است».

مشکل ایران فقط برنامه هسته‌یی آن نیست

کاترین کولونا، در گفتگوی خود با «الشرق‌الأوسط» ضمن تأکید بر این‌که فرانسه و شرکای آن بر دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک جهت مقابله با تهدیدهای ایران، اصرار دارند، گفت: «ما از ایران می‌خواهیم که به تمامی تعهدات بین‌المللی خود عمل کند».

او تأکید کرد: «مصمم هستیم تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی جلوگیری کنیم، اما متأسفانه، منابع نگرانی ما به موضوع هسته‌یی ایران محدود نمی‌شود».

کولونا هم‌چنین با اشاره به استفاده رژیم ایران از نیروهای نیابتی خود برای بی‌ثبات کردن منطقه، افزود: «ایران محیط منطقه‌یی خود را تهدید می‌کند و به‌دنبال بی‌ثبات کردن آن است».

وزیر خارجه فرانسه با تأکید بر این‌که پاریس مصمم به مقابله با ایران در خصوص فعالیت‌های نامشروع این کشور است، گفت: «ما در حال ارتباط نزدیک با شرکای بین‌المللی و منطقه‌یی خود هستیم تا با تمرکز بر ممانعت از ارسال پهپادها و موشک‌هایی که ایران با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل قاچاق می‌کند، به این وضعیت رسیدگی کنیم».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...