پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » تجمع شبانه مردم مقابل زندان رجایی شهر برای نجات جان محمد قبادلو و محمد بروغنی

تجمع شبانه مردم مقابل زندان رجایی شهر برای نجات جان محمد قبادلو و محمد بروغنی

بامداد دوشنبه ۱۹ دیماه صدها نفر از مردم با حضور مقابل زندان رجایی‌شهر کرج، خواستار توقف اجرای حکم اعدام محمد بروغنی و محمد قبادلو شدند.

از اواخر یکشنبه ۱۸ دیماه، گزارش‌هایی منتشر شد که محمد بروغنی و محمد قبادلو از اندرزگاه‌های محل نگهداری بیرون برده شده و در سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر نگهداری می‌شوند و احتمال اجرای حکم اعدام آنها وجود دارد.

بعد از این گزارش‌ها گروه‌هایی از مردم با ماشین و پیاده به مقابل زندان رجایی شهر کرج رفتند. مادر محمد قبادلو از جمله حاضران در این تجمع بود که بار دیگر تاکید کرد فرزند او بی گناه است و پسرش را به قتل کسی متهم کرده‌اند که در یک جای دیگر کشته شده است.

ساعاتی بعد از حضور مردم، فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا نشان می‌دهد که از زندان تیراندازی شده‌است. مشخص نیست این تیراندازی‌ها به سوی معترضان بیرون زندان است یا تیر هوایی برای ترساندن آنها است.

محمد قبادلو ۲۲ ساله، به جرم قتل یک مامور و مجروح کردن پنج نفر دیگر توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس شعبه پانزده دادگاه انقلاب به محاربه و اعدام محکوم شده است. پدر او پیشتر با رد این اتهامات گفته بود: «من هشت سال جنگیدم و جانباز شیمیایی موجی اعصاب و روان شدم. پسرم مریضی دو قطبی دارد که دلیلش جانبازی من است؛ پسرم را اعدام نکنید.»

دادگاه اجازه انتخاب وکیل اختیاری در مراحل رسیدگی به اتهامات را به آقای قبادلو نداد و امیر رئیسیان، وکیل او می‌گوید اتهام قتل مأمور یگان ویژه از طریق «زیر گرفتن» به شدت مورد تردید است و معصومه احمدی، مادرش نیز در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفت «بچه من را غریب گیر آوردند و بدون وکیل از او بازجویی کردند و در اولین جلسه دادگاه حکم اعدامش را صادر کردند.»

محمد بروغنی ۱۹ ساله، نیز مانند قبادلو روز ۷ آبان توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس شعبه پانزده دادگاه انقلاب محاکمه شد. دادگاه کوتاهی برگزار شد و قاضی صلواتی او را به اتهام «مشارکت در حریق در فرمانداری پاکدشت و حمله منجر به جراحت» یک مأمور دولت به اعدام محکوم کرد. او نیز مثل قبادلو تا اواخر رسیدگی از داشتن وکیل انتخابی محروم بود.

گروهی از اعضای پارلمان‌های اروپایی کفالت سیاسی محمد قبادلو و محمد بروغنی را قبول کرده‌اند و خواستار لغو حکم اعدام آنها شده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...