پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » جمهوری اعدامی سه معترض دیگر را به اعدام محکوم کرد

جمهوری اعدامی سه معترض دیگر را به اعدام محکوم کرد

قوه قضاییه جمهوری اعدامی سه معترض بازداشتی در اصفهان را در ارتباط با کشته شدن سه مامور حکومتی در پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، به اعدام محکوم کرد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۹ دی گزارش داد که صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی در این پرونده به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده‌اند.

امیر نصر آزادانی، بازیکن سابق تیم تراکتورسازی تبریز، به عنوان متهم ردیف چهارم پرونده «خانه اصفهان» به مجموعا ۲۶ سال زندان محکوم شده که احتمال می‌رود بر اساس قانون «تجمیع مجازات‌ها» ۱۶ سال آن اجرا شود.

سهیل جهانگیری که توسط قوه قضاییه به عنوان متهم ردیف پنجم در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» معرفی شده، به دو سال زندان محکوم شده و برای جابر میرهاشمی «متهم ردیف ششم»، حکم برائت صادر شده است.

قوه قضاییه مدعی شده که معترضان بازداشت شده در این پرونده، در روز ۲۵ آبان، سه مامور جمهوری اسلامی به نام‌های محسن چراغی، محسن حمیدی و محمد كریمی را «با شلیک گلوله کشته‌اند».

احکام صادر شده در این پرونده، بدوی است و در دیوان عالی کشور قابل فرجام‌خواهی است.

پیشتر هشت نماینده پارلمان آلمان و سه نماینده پارلمان ایالتی این کشور در بیانیه‌ای کفالت سیاسی ۱۰ معترض که در پرونده موسوم به «خانه اصفهان» به «بغی» متهم شده‌ بودند و امکان صدور حکم اعدام برای آنان وجود داشت، را پذیرفته بودند.

جمهوری اسلامی تاکنون چهار معترض بازداشتی را پس از محاکمه در دادگاه‌هایی کوتاه و بدون حضور وکیل انتخابی که از سوی فعالان و سازمان‌های حقوق بشری و دولت‌های خارجی محکوم شده، اعدام کرده است.

صدور احکام اعدام جدید برای معترضان در ایران در حالی است که اعتراض‌ها در ایران و جهان به اعدام معترضان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد و نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را «یک آدمکشی آشکار» از سوی جمهوری اسلامی خوانده است.

پیشتر جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، هشدار داده بود که جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش سراسری «کارزار اعدام» به راه انداخته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...