پخش زنده
Home » حقوق بشر » سعید اقبالی به سلول انفرادی منتقل شد و اعتصاب غذا کرد؛ اعتراض به اعدام در زندان مرکزی کرج

سعید اقبالی به سلول انفرادی منتقل شد و اعتصاب غذا کرد؛ اعتراض به اعدام در زندان مرکزی کرج

سعید اقبالی، زندانی سیاسی، صبح شنبه ۲۶ آذر با دستور حفاظت اطلاعات زندان رجایی‌شهر کرج از بند سیاسی به سلول انفرادی منتقل شد. از سوی دیگر زندانیان بندهای دو، سه و چهار زندان مرکزی کرج، در اعتراض به مسوولان زندان در مورد اجرای حکم اعدام شماری از زندانیان اعتراض کردند و شعار دادند.

سعید اقبالی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، در اعتراض به انتقال به سلول انفرادی، اعتصاب غذا کرد.

این زندانی سیاسی در حال حاضر در مکانی به سر می‌برد که افراد‌ محکوم به اعدام در آن نگهداری می‌شوند.

او روز جمعه ۲۵ آذر در فایلی صوتی (از تماس تلفنی پخش شده‌اش) از مردم خواست برای توقف اعدا‌م معترضان در ایران خیابان‌ها را خالی نکنند.

اقبالی با ذکر نام شماری از بازداشت‌شدگان خیزش جاری که با خطر اعدام مواجه هستند، تاکید کرد اگر انقلاب مردم در خیابان‌ها ادامه داشته باشد، تنگنایی که جمهوری اسلامی در آن قرار گرفته تنگ‌تر خواهد شد و «دیگر نمی‌توانند عزیزان ما را بکشند».

این زندانی سیاسی گفت مسوولان زندان، بازداشت‌شدگان اخیر را که به اعدام محکوم شده‌اند، در بندهای مختلف پخش کرده‌اند و «ما عملا از آنها بی‌خبر و نگران اعدامشان هستیم».

او در ادامه با بیان این که مسوولان زندان مرتبا این افراد را بین بندهای خود و سلول‌های انفرادی محکومان به اعدام جابه‌جا می‌کنند، گفت با این کار «آن‌قدر فشار و ترس و استرس به آنها وارد کرده‌اند که این مساله عملا فرقی با اجرای حکم اعدامشان ندارد».

اقبالی در صحبت‌های خود هشدار داد که حکومت می‌خواهد بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارد و برای همین، «همچون دهه ۶۰ دست به اعدام می‌زند» اما اگر این اعدام‌ها به این شکل ادامه پیدا کند، با فاجعه‌ای بدتر از دهه ۶۰ مواجه خواهیم بود.

این فعال حقوق بشر در این فایل صوتی، از نگهداری شماری از زنان بازداشت‌شده اخیر در بند هشت زندان رجایی شهر کرج، موسوم به بازداشتگاه وزارت اطلاعات خبر داد و نسبت به وضعیت آنها ابراز نگرانی کرد.

اقبالی در ادامه از شماری از مسوولان زندان رجایی شهر نام برد که در اجرای حکم اعدام محسن شکاری و اخذ اعترافات اجباری از او دخیل بوده‌اند.

از سوی دیگر اما زندانیان بندهای دو، سه و چهار زندان مرکزی کرج در اعتراض به اقدام مسوولان این زندان برای اجرای حکم اعدام شماری از زندانیان با عنوان «محکومان مواد مخدر» که زندانیان معتقدند احتمالا در میان آنان معترضان بازداشتی گمنام حاضر باشند، اعتراض کرده و علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۲۵ آذر در بیانیه‌ای خبر داد دست‌کم ۲۶ نفر که در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند، در خطر اعدام قرار دارند.

از این ۲۶ نفر، دست‌کم حکم اعدام ۱۱ نفر صادر شده و ۱۵ نفر نیز با متهم شدن به اتهاماتی نظیر «فساد فی الارض»، «قیام مسلحانه علیه دولت» و «محاربه» در انتظار یا تحت محاکمه قرار دارند.

در این بیانیه، سهند نورمحمدزاده، ماهان صدرات‌ مدنی، منوچهر مهمان‌نواز، محمد بروغنی، محمد قبادلو، سامان (یاسین) سیدی، حمید قره‌حسنلو، محمدمهدی کرمی، سیدمحمد حسینی، حسین محمدی و یک فرد ناشناس، ۱۱ نفری هستند که حکم اعدام آنها صادر شده است.

همچنین دست‌کم ۱۵ نفر دیگر در معرض خطر اعدام هستند که اسامی برخی از آنان به این شرح اعلام شده است: ابوالفضل مهری حسین‌حاجیلو، محسن رضازاده قراقلو، سعید شیرازی، اکبر غفاری، توماج صالحی، سعید یعقوبی، ابراهیم ریگی، فرزاد (فرزین) طاهازاده، فرهاد طاهازاده، کارون شاهی پروانه، رضا اسلام‌دوست، هاجر حمیدی و شهرام معروف مولا.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...