پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » واکنش سازمان حقوق بشر ایران به قتل حکومتی محسن شکاری: اعدام اولین معترض باید برای حکومت پیامدهای جدی داشته باشد

واکنش سازمان حقوق بشر ایران به قتل حکومتی محسن شکاری: اعدام اولین معترض باید برای حکومت پیامدهای جدی داشته باشد

اجرای اولین حکم اعدام در پرونده‌های معترضان بازداشتی اعتراضات جاری در ایران، واکنش‌های گسترده‌ای را در میان سازمان‌های حقوق بشری و فعالان سیاسی و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله که در اعتراضات روز سوم مهرماه در تهران بازداشت شده بود، با اتهام زخمی کردن یک بسیجی با چاقو و همچنین بستن خیابان ستارخان تهران، به «محاربه» متهم و حکم اعدام او صبح همین روز، ۱۷ آذر، اجرا شد.

اما محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، اعلام کرد که اعدام این معترض، «پس از محاکمه‌ای شتابزده، ناعادلانه و بدون در اختیار داشتن وکیل» صورت گرفته است.

آقای امیری مقدم افزود: «جامعه جهانی باید فورا و قویا در قبال این اعدام واکنش نشان دهد. این جنایت باید چنان تبعاتی برای حکومت داشته باشد که از اعدام‌های بیشتر پیشگیری کند.»

این فعال حقوق بشر تاکید کرد که اگر اعدام محسن شکاری «پیامدهای جدی برای حکومت نداشته باشد، با اعدام‌های گسترده معترضان روبه‌رو خواهیم بود.»

همزمان علی کریمی، ستاره فوتبال ایران و یکی از چهره‌های موثر در اعتراضات جاری، در توئیتی نوشت: «اگر امروز سکوت کنیم، فردا باید هشتگ اعدام نکنید را برای دیگر فرزندان ایران بزنیم.»

حسین رونقی، فعال سیاسی که در جریان اعتراضات جاری بازداشت شده بود، در توئیتر نوشت: «این زخم‌ها که بر تن هر یک از ما می‌زنید، دردش را تمام ایران حس می‌کند، خشمش تمام مردم ایران را فرا می‌گیرد. ما چشم بر اعدام‌ها نمی‌بندیم، اعدام هر معترض عواقب جدی برایتان خواهد داشت؛ ستاندن جان یک انسان ستاندن جان همه ماست! می‌توانید به اندازه همه ما چوبه دار برپا کنید؟»

همچنین گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی وبلاگ‌نویسی که در بازداشت کشته شد، نیز برای معترض اعدام‌شده نوشت: «به تو افتخار می‌کنم! تو نماد مظلومیت مردم ایران هستی! تو آشکار کننده جنایت عریان جمهوری اسلامی علیه انسانیت هستی!»

اعدام محسن شکاری بدون اعلام قبلی و تنها حدود ۷۰ روز پس از بازداشت او رخ داده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دو روز پیش از صدور حکم اعدام برای این معترض، در یک سخنرانی خود درباره اعتراضات سراسری گفته بود: «ماشین‌سوار را تهدید می‌کنند که باید بایستی. این‌ها باید مجازات بشوند. قوه‌ قضاییه باید این‌ها را مجازات کند. قدیم، زخم‌هایی را که خوب نمی‌شد با آهن سرخ در آتش داغ می‌کردند. داغ آماده است.»

همچنین هیچ گزارشی از روند محاکمه این معترض منتشر نشد و فقط حساب کاربری «مملکته» در توئیتر روز سه‌شنبه، دو روز پیش از اعدام، از انتقال محسن شکاری، سامان صیدی و محمد بروغنی به انفرادی زندان رجایی‌شهر «برای اجرای حکم اعدام» خبر داده بود.

این شرایط، نگرانی‌ها را از اعدام‌های مشابه احتمالی در آینده نزدیک افزایش داده است.

بر اساس گزارش‌ها اکنون ۴۰ معترض بازداشت شده دیگر با اتهاماتی مثل «محاربه و افساد فی‌الارض» در خطر اعدام قرار دارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...