پخش زنده
Home » بین المللی » جنگ قره‌باغ وارد چهارمین روز شد

جنگ قره‌باغ وارد چهارمین روز شد

درگیری بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان وارد چهارمین روز شد. این شدیدترین درگیری در بیش از دو دهه اختلاف میان دو کشور از زمان آتش‌بس سال ۱۹۹۴ است. 

بنا بر اعلام مقام‌های ناگورنو‌ـ‌قره‌باغ، حمله‌های هر دو طرف در امتداد خط مقدم قره‌باغ ادامه دارد.

البته درگیری به آن‌سوی مرزهای این منطقه نیز گسترش پیدا کرده است و این خطر وجود دارد که به جنگی تمام‌عیار میان این دو جمهوری منجر شود.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، گفت در وضعیت فعلی در نظر ندارد تحت پیمان امنیت جمعی درخواست کمک کند اما این گزینه را کاملا منتفی ندانست.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از پاشینیان نوشته‌اند: «ارمنستان چه با مشارکت سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)  و چه بدون آن، از امنیت خود اطمینان حاصل خواهد کرد.»

پاشینیان در ادامه گفت او و پوتین در مورد امکان مداخله نظامی روسیه در درگیری ناگورنو‌ـ‌قره‌باغ صحبت نکرده‌اند.

روسیه با استفاده از سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر بیشتر جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق نفوذ و تفوق دارد.

ناگورنو‌ـ‌قره‌باغ منطقه‌ای مستقل در خاک آذربایجان است که ارمنی‌ها آن را اداره می‌کنند و تحت حمایت ارمنستان است. این منطقه در جریان جنگ دهه ۱۹۹۰ از آذربایجان جدا شد اما سایر کشورها آن را به‌عنوان جمهوری مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

هرگونه حرکت به سوی جنگ تمام‌عیار میان آذربایجان و ارمنستان می‌تواند پای روسیه و ترکیه را نیز به درگیری‌های بکشاند. ترکیه متحد نزدیک جمهوری آذربایجان است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...