پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » عفو بین‌الملل از شورای حقوق بشر خواستار بررسی سرکوب اعتراضات در ایران شد

عفو بین‌الملل از شورای حقوق بشر خواستار بررسی سرکوب اعتراضات در ایران شد

هم‌زمان با تداوم سرکوب گسترده اعتراض‌های سراسری در ایران، «سازمان عفو بین‌الملل» روز جمعه ۲۰ آبان با انتشار نامه‌ای خطاب به «شورای حقوق بشر» سازمان ملل متحد، از این نهاد بین‌المللی خواست با اتکا به درخواست بیش از یک میلیون نفر از مردم جهان، هرچه سریع‌تر یک سازوکار مستقل حقوق بشری به‌ منظور رسیدگی به ابعاد جنایت‌ها و سرکوب‌های سیاسی نظام‌مند در ایران تشکیل دهد.

در نامه سازمان عفو بین‌الملل خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل متح قید شده که بیش از یک‌چهارم کسانی که در ۲۲۰ کشور و «منطقه سرزمینی» به فراخوان تشکیل یک سازوکار مستقل و موثر بین‌المللی پاسخ مثبت داده و آن را امضا کرده‌اند، از داخل ایران بوده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در بخش دیگری از نامه روز جمعه خود، به فداکاری‌‌های معترضان در ایران اشاره کرده است.

به‌ نوشته عفو بین‌الملل، معترضان در ایران با وجود اینکه ممکن است جان خود را از دست بدهند یا بازداشت شوند، همچنان به خیابان‌ها می‌آیند.

در بخش دیگری از نامه عفو بین‌‌الملل، ضمن نام‌آوردن شمار زیادی از کشورهای جهان، از مناطق و قاره‌های مختلف، به همبستگی‌های بین‌المللی با اعتراض‌های سراسر در ایران اشاره کرده است.

این سازمان حقوق بشری، روز گذشته هم با انتشار یک گزارش ویژه درباره سرکوب‌های خونین در استان سیستان و بلوچستان، خواهان ایجاد یک سازوکار حقوقی مستقل به‌منظور پاسخ‌گو کردن عوامل سرکوب‌های سیاسی در ایران شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه اعلام کرد توانسته با راستی‌آزمایی و گردآوری اطلاعات، نام ۱۰۰ تن از معترضان، عابران و نمازگزارانی که در جریان اعتراض‌های هفته‌های گذشته در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان، از جمله در شهرهای زاهدان و خاش، به‌دست عوامل سرکوب حکومت ایران کشته شده‌اند را ثبت و مستند کند.

«شورای حقوق بشر» یک نهاد بین‌دولتی وابسته به سازمان ملل به‌شمار می‌رود. سازمان عفو بین‌الملل و بسیاری دیگر از سازمان‌های حقوق بشری، بارها از «شورای حقوق بشر» خواسته‌اند هرچه سریع‌تر برای بررسی ابعاد سرکوب‌های سیاسی در ایران یک جلسه فوری اضطراری تشکیل دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...