پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » بازتاب گسترده‌ حضور بدون روسری نیلوفر مردانی اسکیت‌باز سرعت در مسابقات ترکیه

بازتاب گسترده‌ حضور بدون روسری نیلوفر مردانی اسکیت‌باز سرعت در مسابقات ترکیه

حضور بدون حجاب نیلوفر مردانی بر سکوی قهرمانی اسکیت ترکیه و تقبیح پوشش او توسط وزارت ورزش ایران، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشته است.

نیلوفر مردانی ۲۹ ساله روز یکشنبه در مسابقات مارتن اسکیت زنان در ترکیه مقام اول را به دست آورد. او بدون روسری روی سکوی قهرمانی قدم گذاشت و اعتراض تهران را برانگیخت.

مقامات ورزشی ایران او را به دلیل «نپوشیدن لباس مورد تایید وزارت» محکوم کردند.

نیلوفر مردانی، ورزشکار دیگری است که طی چند هفته گذشته در مسابقات خارج از کشور قانون حجاب اجباری ایران را رعایت نکرده – کاری که به عنوان حمایت از اعتراضات ضد دولتی تعبیر شده است.

دیلی‌میل با تیتر «قهرمان اسکیت‌بازی ایران با عدم رعایت حجاب در حین دریافت جایزه در مسابقات ترکیه، تهران را عصبانی کرد» نوشت که مقامات ورزش ایران به رغم این که مردانی بدون عضویت در تیم ملی و در یک سفر شخصی در این مسابقات شرکت کرده، او را به دلیل نداشت «لباس مورد تایید وزارت ورزش» محکوم کردند.

تایمز اسرائیل نیز با تیتر «ایران اسکیت‌باز سرعت را به دلیل شرکت بدون روسری در مسابقات خارج از کشور محکوم کرد» نوشت که او بدون روسری با یک تی‌‌شرت سیاه که روی آن «ایران» نوشته شده بود، قدم بر روی سکوی قهرمانی گذاشت و مدال دریافت کرد.

هفته‌نامه آمریکایی «بارونز» نیز ضمن گزارش خود از حضور بدون حجاب نیلوفر مردانی در مسابقات اسکیت بازی در ترکیه، به الناز رکابی کوهنورد رقابتی ایرانی اشاره کرد و نوشت که شرکت او در مسابقات کوهنوری در کره جنوبی بدون حجاب و تنها با یک تِل سر، شور و هیجان زیادی را در بین هوادارنش بوجود آورد.

الناز رکابی، کوهنورد رقابتی ایران اولین ورزشکاری بود که بدون حجاب اجباری در مسابقات کره جنوبی روسری بر سر نداشت که با واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخل و خارج از ایران مواجه شد.

خبر حضور بدون حجاب نیلوفر مردانی در رسانه‌های دیگر جهان از جمله رسانه‌های خبری فرانسوی، ایتالیایی، و آلمانی، به خصوص پس از نزدیک به دو ماه اعتراضات سراسری ایران، بازتاب گسترده‌ای داشته است.

هرچند هر دو ورزشکار، بعد از مسابقات گفتند که فراموش کردند که حجابشان را سر کنند و از این بابت عذرخواهی کردند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...