پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » سرکوب معترضان در ایران؛ نیویورک‌تایمز خواهان محکوم‌کردن جمهوری اسلامی در شورای امنیت شد

سرکوب معترضان در ایران؛ نیویورک‌تایمز خواهان محکوم‌کردن جمهوری اسلامی در شورای امنیت شد

نیویورک تایمز می نویسد هزاران زن و دختر ایرانی در اعتراض به مرگ مهسا امینی روسری‌های خود را در خیابانهای سراسر ایران به آتش کشیدند تا نمادی باشد از نارضایتی عمیق آنان؛ نارضایتی فراتر از از فساد و ناکارآمدی رهبران جمهوری اسلامی.

این نشریه در مقاله‌ای با عنوان «زنان شجاع ایرانی سزاوار پشتیبانی بیشتر آمریکا هستند» نوشته است اعتراضات تحت رهبری زنان که اینک وارد چهارمین هفته شده، مردم دهها شهر ایران را به خیابانها آورده تا مخالفت عمیق خود را علیه حاکمیت بروز دهند.

نویسنده این مقاله می افزاید: چنین مردمی که از مظالم یک حکومت مذهبی به تنگ آمده اند، سزاوار پشتیبانی آمریکا و غرب هستند.

به نوشته این روزنامه آینده توافق هسته ای (برجام) هرچه باشد، نباید مانع از پشتیبانی آمریکا و غرب از مطالبات مردم ایران برای همگرایی جهانی و دسترسی بهتر به ابزار ضروری ارتباط (اینترنت و شبکه های اجتماعی) و آزادی سازماندهی و اعتراض شود.

نیویورک تایمز پیشنهاد می دهد آمریکا باید به تلاش خود برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای ادامه دهد؛ اما به نوشته این روزنامه برخی از تحریم های آمریکا عملا به ضرر جوانان معترضی است که آمریکا می خواهد از آنان حمایت کند.

نیویورک تایمز می نویسد در واقع جمهوری اسلامی از انزوای اقتصادی ایران برای تثبیت قدرت خود استفاده کرده بنابراین آمریکا باید سهم عمده ای برای کمک مردم ایران برعهده گیرد تا آنان نیز بتوانند از یک زندگی بهتر و در شکل ایده آل، یک زندگی بدون تحریم، بدون گشت ارشاد و بدون سلاح هسته ای برخوردار شوند.

به نوشته این نشریه دولت بایدن و غرب با لغو تحریم‌های فناوری‌های مدرن ارتباطی و افزودن تحریم های هدفمند علیه سرکوبگران اعتراضات، آغاز خوبی در پاسخگویی به مطالبات مردم ایران از جهانیان داشته اند؛ اما این‌ها پایان مسئوولیت دولت آمریکا در این زمینه نیست. مقاله می‌افزاید آمریکا می تواند همراه با متحدان غربی با صدور بیانیه از اعتراضات دانشگاهیان و سازمان های مردم نهاد ایرانی حمایت کند.

آمریکا همچنین می تواند تحریم های بیشتری علیه کسانی اعمال کند که بعنوان عامل یا بلندگوی سرکوب حکومتی عمل می کنند.

در این زمینه آمریکا می تواند برنامه‌های بیشتری به زبان فارسی برای مردم ایران تولید کند و همچنین برای تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی تلاش کند. اینها صرفا اقدامات نمادین توخالی نیستند؛ بلکه بیانگر همبستگی آمریکا با مردمی هستند که شجاعتشان سرمشق خوبی برای بقیه جهان است. مردمی که از ما خواسته از مبارزه اشان حمایت کنیم. امروز سرنوشت آینده ایران به مثابه ملتی مرفه و آزاد در دست اینان است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...