پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » گزارش سی‌ان‌ان از قیام ملی مردم ایران: اعتراضات امسال ایران بی سابقه است

گزارش سی‌ان‌ان از قیام ملی مردم ایران: اعتراضات امسال ایران بی سابقه است

شبکه خبری «سی‌ان‌‌ان» می‌گوید مقامات رژیم جمهوری اسلامی امیدوارند که با محدود کردن اینترنت بتوانند اعتراضات اخیر را که تازه‌ترین موج اعتراضات سراسری در سال های اخیر در ایران است کنترل کنند.

سی‌ان‌ان می‌نویسد که بر خلاف تظاهرات های سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۹، اعتراضات امسال (که با کشته شدن مهسا امینی، یک دختر ۲۲ ساله در هنگام بازداشت در گشت ارشاد آغاز شد) از نظر گستره، بزرگی و ماهیت فمینیستی آن بی سابقه است. تحلیل سی‌ان‌‌ان در ادامه می‌گوید در این اعتراضات نسل جوانی از ایرانیان علیه دهه‌ها سرکوب در خیابان‌ها قیام می‌کنند و مسلماً جسورتر از همیشه هستند.

تظاهرات به ده‌ها شهر ایران، از منطقه کردنشین در شمال غرب ایران گرفته تا تهران که پایتخت است و حتی به شهرهای محافظه‌کارتر مانند مشهد نیز گسترش یافته است.

در حالی که اعتراضات با کشته‌شدن مهسا امینی شعله ور شد، درخواست های اولیه برای پاسخگویی به کشته‌شدن مهسا امینی به مطالبات حق و حقوق و آزادی های بیشتر تبدیل شده است، به ویژه برای زنانی که دهه ها پس از انقلاب ۵۷ با تبعیض و محدودیت های شدید حقوق خود در رژیم جمهوری اسلامی مواجه بوده اند.

اما درخواست ها برای «تغییر رژیم» نیز در حال افزایش است. مردم سراسر کشور با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به علی خامنه‌ای، اشاره دارند و تصاویر او را پاره می‌کنند. معترضان در شهر مشهد که معترضان مجسمه مردی (مرتضی مطهری) را که یکی از نمادهای کودتای ۵۷ به شمار می‌رود به آتش کشیدند. سی‌ان‌ان می‌نویسد چنین صحنه هایی در گذشته قابل تصور نبود.

همه این اعتراضات در زمانی اتفاق می افتد که رهبری تندروی رژیم تحت فشار فزاینده ای برای گفتگوها به منظور احیای برجام و مزایای اقتصادی تحت تحریم های ایالات متحده قرار دارد. مردم عادی ایران با سطوح فزاینده تورم روبرو هستند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...