پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » شمار شهرهای درگیر در قیام ملی از ۸۰ شهر گذشت / مزدوران رژیم به معترضان به صورت مستقیم شلیک کردند

شمار شهرهای درگیر در قیام ملی از ۸۰ شهر گذشت / مزدوران رژیم به معترضان به صورت مستقیم شلیک کردند

همزمان با آغاز پنجمین روز اعتراضات به قتل حکومتی مهسا امینی، مردم شهرهای کوچک‌تر نیز به جمع معترضان پیوستند.

شعار اصلی مردم در همه شهرها «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» بود، تصاویر علی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی به آتش کشیده‌ شد و زنان و دختران همچنان به حرکت اعتراضی سوزاندن روسری و مقنعه ادامه دادند.

براساس تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در بامداد پنج‌شنبه ۳۱ شهریور جو خیابان‌ها در شهرهای معترض ملتهب گزارش شده‌ است.

در تهران تظاهرات از مرکز شهر به شمال، غرب، شرق و جنوب هم سرایت کرد، تصاویر نشان می‌دهد تهرانی‌ها در نازی آباد، تجریش و خیابان پیروزی با ماموران درگیر شده و در میدان رسالت ساختمانی را به آتش کشیده‌اند.

در مشهد معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «ایرانی باغیرت حمایت حمایت» سر دادند و در قوچان نیز مردم با ماموران درگیر شدند.

در اسفراین بنر خامنه‌ای را پاره کردند در حالی که صدای شلیک گلوله در پس زمینه تصاویر شنیده می‌شود.

در قم زنان با برداشتن روسری‌ها از سر ضمن مقابله با نیروهای امنیتی شعار دادند« مجتبی بمیری رهبری رو نبینی.»

در گیلان هم مردم همچنان در خیابان‌ها بودند در رشت بانوی سالمندی ضمن برداشتن روسری خود شعار می‌داد« بگو مرگ بر خامنه‌ای» در لنگرود و لاهیجان و دیگر شهرهای این استان نیز مردم با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار ویدیویی ضمن ادامه حمایت از تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف ایران خطاب به مردم گفت: «دیدن اتحاد شما در سرتاسر کشور آرزوی همیشگی من بود.» او هم‌میهنان معترض را دلیر و شجاع خواند و افزود: «شما با هم نیرومندید و با هم از هر نیروی سرکوبی قوی‌تر هستید و همین روند اگر ادامه یابد مسلما پیروز خواهید شد.»

همزمان با گسترش اعتراض‌ها، محدودیت اینترنت و شمار کشته‌ها نیز در ایران افزایش یافت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از رسانه‌های داخل ایران و یک دادستان محلی نوشت که چهار نفر در دو روز گذشته کشته شده‌ و بر اساس منابع رسمی، تعداد کل کشته‌ها به هشت نفر رسیده‌ است. این منابع می‌گویند که یک عضو نیروی پلیس و یک شبه‌نظامی طرفدار دولت نیز در میان کشته‌شده‌ها هستند.

به گزارش رویترز خیزش اخیر، بزرگترین اعتراضات از سال ۱۳۹۸ است که ابتدا در مناطق شمال غرب ایران متمرکز بود اما به‌سرعت به دست‌کم ۵۰ شهر و شهرستان در سراسر کشور گسترش یافته‌است.

از ساعات پایانی روز ۳۰ شهریور دسترسی مردم داخل ایران به شبکه جهانی اینترنت قطع شده‌است. نت‌بلاکس،‌ سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت در جهان، تایید کرد که دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران محدود شده‌است. داده‌های این گروه نشان می‌دهد که از روز دوشنبه در بخش‌هایی از استان کردستان در غرب ایران اختلالاتی در خدمات اینترنت وجود داشته‌ است. این گزارش افزوده که اهالی شهر تهران و سایر نقاط کشور نیز از عصر چهارشنبه با اختلال اینترنت مواجه شده‌اند.

جی کی رولینگ، نویسنده مجموعه داستانهای هری پاتر در توییتی با اشتراک گذاشتن تصویری از نت‌بلاکز و قطع اینترنت در ایران نوشت: «حالا باید بقیه جهان به گفتن نام مهسا ادامه دهد و با مردم ایران که در حال حاضر در خیابان‌ها در حال اعتراض هستند همدلی و همراهی کند.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...