پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » هشدار سه کشور اروپایی در بیانیه ای مشترک به رژیم آخوندی: در صورتی که پیشرفت ملموس و سریع با رژیم جمهوری اسلامی حاصل نشود؛ به بررسی گزینه‌های خود می‌پردازیم

هشدار سه کشور اروپایی در بیانیه ای مشترک به رژیم آخوندی: در صورتی که پیشرفت ملموس و سریع با رژیم جمهوری اسلامی حاصل نشود؛ به بررسی گزینه‌های خود می‌پردازیم

فرانسه، آلمان و انگلستان طی یک بیانیه‌یی که توسط وزارت‌خارجه آلمان منتشر شده است، در حمایت از گروسی مدیر آژ‌انس انرژی اتمی در ادامه تعهدات کار‌ آژانس در اجرای پادمان‎ها توسط رژیم جمهوری اسلامی NPT تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است:
ما کاملاً از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی حرفه‌یی، مستقل و بی‌طرفانه تعهدات پادمانی جمهوری اسلامی، و تلاش‌های مکرر آن برای تعامل با رژیم حاکم بر ایران برای شفاف‌سازی اطلاعات مربوط به صحت و کامل بودن اعلامیه‌های رژیم ایران تحت توافقنامه پادمانهای NPT حمایت و قدردانی می‌کنیم.

ما مجدداً بر اهمیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ادامه ارزیابی تمام اطلاعات مربوط به پادمانهای موجود، مطابق با وظایفش تأکید می‌کنیم.

اکنون نزدیک به چهار سال از زمانی می‌گذرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اولین بار فعالیت‌های محوطه‌سازی در تورقوزآباد را مطابق با پاک‌سازی محل مشاهده کرد و متعاقباً به‌دنبال شفاف‌سازی از جمهوری اسلامی در مورد مواد هسته‌ای اعلام‌نشده در تعدادی از سایتها بود. آژانس به‌دنبال شفاف‌سازی این موضوعات بوده و به رژیم حاکم بر ایران زمان و فرصت‌های متعددی برای ارائه این توضیحات داده شده است. با این حال، جمهوری اسلامی تا به امروز این کار را انجام نداده است، به‌رغم این‌که توافقنامه پادمان NPT از نظر قانونی آن را موظف کرده است.

شورای حکام با تصویب با اکثریت قاطع قطعنامه اخیر خود در ۸ژوئن ۲۰۲۲، دومین قطعنامه در مورد این موضوعات، پیام روشنی ارسال کرد و از جمهوری اسلامی خواست که مجدداً به تعهدات قانونی خود عمل کند و با آژانس بین‌المللی انرژی برای شفاف‌سازی و حل و فصل موضوعات باقیمانده پادمانی تعامل کند.

کشورهای E۳ به‌شدت نگران نتیجه‌گیری آخرین گزارش مدیرکل هستند که به‌رغم اعلام آمادگی آژانس برای تعامل بدون تأخیر با رژیم تهران برای حل این مسائل، رژیم جمهوری اسلامی با آژانس تعاملی نداشته است و بنابراین از ژوئن تاکنون هیچ تحولی صورت نگرفته است.

ما بر پیام آژانس تأکید می‌ورزیم اگر جمهوری اسلامی توضیحات فنی معتبری برای حضور ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در سه مکان اعلام نشده در ایران ارائه نکند، و آژانس را از مکان یا مکانهای فعلی مواد هسته‌یی و یا در مورد تجهیزات آلوده مطلع نکند، آژانس قادر نخواهد بود صحت و کامل بودن اظهارات جمهوری اسلامی را تحت موافقتنامه پادمان جامع خود تأیید کند. بسیار نگران‌کننده است که آژانس تا این لحظه در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌یی ایران منحصراً صلح‌آمیز است. .

مدیرکل تأکید کرده است که مسائل پادمان حل نشده تنها ناشی از تعهدات ایران تحت توافقنامه پادمان جامع این کشور است. علاوه بر این، رزیم جمهوری اسلامی نه تنها از زمان آخرین اجلاس، تصمیم به عدم تعامل با هیأت مدیره گرفته است، بلکه نگرانی‌های صریح بیان شده این هیأت را نیز نادیده گرفته است.

در عوض، رژیم حاکم بر ایران فشار برای یافتن راه‌حل سیاسی برای تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را انتخاب کرده و حملات شخصی با انگیزه‌های سیاسی را علیه مدیرکل آژانس انجام داده است.

ما با تمام وجود هر گونه فشار سیاسی بر آژانس انرژی اتمی یا مدیرکل برای بسته شدن این تحقیقات را رد می‌کنیم.
سه کشور ما می‌خواهند حمایت مطلق و بی‌قید و شرط خود را از شما مدیرکل برای گزارش در مورد مسائل پادمان مطابق با دستور شما که توسط معاهده منع گسترش سلاحهای هسته‌یی اعطا شده است، به‌وضوح اعلام کنند.

موضع ما روشن و راسخ است. این موضوعات جدا از برجام هستند. جدیدترین قطعنامه‌ای که در ژوئن گذشته توسط هیأت مدیره به تصویب رسید، روشن کرد که «مفاد رژیم حاکم بر ایران در مورد تمامی اطلاعات، اسناد و مدارک فنی معتبر که آژانس انرژی اتمی برای ارزیابی خود به آن نیاز دارد، برای دبیرکل ضروری است تا در موقعیتی باشد که گزارش کند موضوعات باقیمانده دیگری نیست و از این‌رو دیگر ملاحظات و اقدام آژانس درباره این موضوعات نیاز نخواهد بود.»

ما یک بار دیگر هم‌چنین یادآوری می‌کنیم که اجرای کد اصلاح شده ۳/۱ یک تعهد قانونی برای جمهوری اسلامی بر اساس ترتیبات فرعی موافقتنامه جامع پادمان است که قابل تغییر یا توقف یکجانبه نیست.

ما هم‌چنان قویاً از رژیم جمهوری اسلامی می‌خواهیم که برای انجام تعهدات قانونی خود بر اساس فوریت عمل کند و بدون تأخیر، پیشنهاد مدیرکل برای تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی وحل و فصل همه مسائل پادمانی باقی مانده را بپذیرد.

اگر پیشرفت سریع و ملموسی از سوی رژیم حاکم بر ایران حاصل نشود، گزینه‌های خود را برای اقدام بیشتر در هیأت مدیره بررسی خواهیم کرد. / «سایت وزارت خارجه آلمان»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...