پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » ابراز نگرانی شدید نماینده اتحادیه اروپا در کنفرانس بازنگری «NPT» نسبت به گسترش فزاینده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی

ابراز نگرانی شدید نماینده اتحادیه اروپا در کنفرانس بازنگری «NPT» نسبت به گسترش فزاینده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی

نماینده اتحادیه اروپا در کنفرانس بازنگری «NPT» در سازمان ملل کمیته دوم روز ۱۷مرداد در سخنان خود درباره گسترش فعالیتهای هسته‌ای و فعالیتهای موشکی رژیم که با قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرت دارند، گفت:

اتحادیه اروپا نگرانی شدید خود را نسبت به گسترش فزاینده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی که با برجام ناسازگار است و پیامدهای شدید و در برخی موارد غیرقابل برگشت برای اشاعه دارد، ابراز می‌کند.
برخی از فعالیت‌های هسته ای جمهوری اسلامی، به ویژه غنی سازی اورانیوم تا ۶۰درصد، هیچ توجیه غیرنظامی قابل قبولی در ایران ندارد. ما قویاً از جمهوری اسلامی می‌خواهیم که فوراً تمام فعالیت‌های مغایر با برجام را معکوس کند و به اجرای کامل برجام، از جمله تمام اقدامات شفاف‌سازی برجام، بازگردد، پروتکل الحاقی را مجدداً اعمال کند و تصویب زودهنگام آن را پیگیری کند و همچنین کلیه تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمانی از جمله قانون اصلاح شده ۳.۱ را انجام دهد.

اتحادیه اروپا به شدت نگران است که آژانس نتواند صحت و کامل بودن اعلامیه‌های رژیم جمهوری اسلامی را تحت موافقتنامه جامع پادمانی خود تایید کند و چندین موضوع پادمانی باقی مانده است. با یادآوری آخرین قطعنامه تصویب شده توسط شورای حکام در ژوئن ۲۰۲۲، ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم که فورا و به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند تا آژانس بتواند تضمین های لازم را مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران ارائه دهد. اتحادیه اروپا از جمهوری اسلامی می‌خواهد از هرگونه فعالیت موشکی بالستیک که با قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرت دارد خودداری کند و تمامی قطعنامه های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با انتقال موشک ها و مواد و فناوری مربوطه به بازیگران دولتی و غیردولتی را رعایت کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...