پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » پدر امیرحسین مرادی، از معترضان آبان ۹۸، «خودکشی کرد»

پدر امیرحسین مرادی، از معترضان آبان ۹۸، «خودکشی کرد»

به دنبال فشارهای وارده توسط نهادهای امنیتی رژیم بر خانواده امیرحسین مرادی، یکی از متهمان اعتراضات آبان ماه که سیستم قضایی خامنه ای او را به اعدام محکوم کرده، پدر امیرحسین صبح امروز خودکشی کرد.

بنا بر گفته ی مادر امیرحسین مرادی، صبح امروز جنازه پدر وی در زیر زمین خانواده پیدا شده و از صبح نیز نیروهای امنیتی در خانه حضور دارند و چند ساعتی نیز هست که تعدادی خبرنگار منتسب به صدا و سیما در حیاط خانه هستند که خواهان گفت و گو بوده و اکنون از خانه خارج شده اند.

امیرحسین مرادی یکی از معترضان بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ بود که از سوی دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شده است.

مادر امیرحسین مرادی به کانال امتداد گفته که جنازه پدر خانواده را «در زیرزمین خانه» پیدا کرده‌اند و او «تا لحظه اخر و مرتبا درباره پسرش صبحت می‌کرده و آرزو داشته یک روز دوباره همگی بر سر یک سفره بنشینند».

او همچنین گفته است پس از وقوع این اتفاق، «نیروهای امنیتی در خانه حضور دارند و چند ساعتی بوده که تعدادی خبرنگار منتسب به صدا و سیما در حیاط خانه حضور داشتند که خواهان گفت‌وگو بوده‌اند».

در همین حال مهدی محمودیان، فعال مدنی ساکن ایران، نیز با اشاره به خبر خودکشی پدر امیرحسین مرادی، هدف از حضور این افراد در منزل او را گرفتن «اعترافات اجباری» از خانواده مرادی اعلام کرده و در توییتر نوشت:

«آقا و خانم نامحترمی که چند ساعت بعد از درگذشت پدر خانواده مقابل منزل خانواده داغدار میروی تا از خانواده اعتراف اجباری بگیری و در لجنزارت منتشر کنی، بدان مهم نیست شغلت چیست مهم نیست بازجو هستی یا خبرنگار هرچه که هستی بدان خیلی بی شرفی»

حقوق بشر ایران نیز گزارش داد ساعتی پیش مادر و برادر امیرحسین مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و از معترضان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار و تهدید به بازداشت شدند. این احضار در پی خودکشی محمد مرادی، پدر امیرحسین مرادی صورت گرفته است.

براساس اعلام منابع خبری مطلع “ماموران وزارت اطلاعات پس از احضار این خانواده آنها را تهدید کردند تا با هیچ رسانه ای در مورد وضعیت امیرحسین مرادی و دلیل خودکشی محمد مرادی، پدر این زندانی سیاسی مصاحبه نکنند و در غیر این صورت هر دو نفر آنها بازداشت خواهند شد.”

لازم به ذکر است که خبر صدور حکم اعدام امیرحسین مرادی همراه با سعید تمجیدی و محمد رجبی، اسفند ۹۸ منتشر شد. سعید تمجیدی و محمد رجبی نیز در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت شده بودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...