پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » دیلی‌میل: «کشتی‌های شبح» جمهوری اسلامی، برای دور زدن تحریم‌ها به روسیه کمک می‌کنند

دیلی‌میل: «کشتی‌های شبح» جمهوری اسلامی، برای دور زدن تحریم‌ها به روسیه کمک می‌کنند

روزنامه بریتانیایی «دیلی‌میل»، به نقل از سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» نوشت، شرکت‌های مرتبط با کرملین در حال انتقال نفت خود در ناوگان «کشتی‌های شبح» هستند و روسیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا بر صادرات نفت خود، از این ناوگان دریایی رژیم جمهوری اسلامی کمک خواسته است.

اکنون سازمان‌های حقوق بشری از غرب خواسته است که یک تیم «شکارچیان شبح» تشکیل دهند تا با کشتی‌هایی که گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در تامین مالی جنگ کمک می‌کنند، مقابله کنند.

بنا بر این گزارش «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» گفته است، حداقل پنج کشتی «ناوگان شبح» جمهوری اسلامی که نفت را از روسیه به چین و هند منتقل می‌کند را شناسایی کرده است.

ایور رابرتز، مشاور «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» و رئیس سابق مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا، گفت: «روسیه با استفاده از «ناوگان شبح» آیت‌الله برای انتقال نفت به سراسر جهان، از روش‌های رژیم جمهوری اسلامی تقلید کرده است. اگر می‌خواهیم پوتین را پای میز مذاکره بیاوریم، اتحاد مخالف روسیه باید این تجارت را کنترل کند.»

روزنامه «میل‌آن‌ساندی» سال ۲۰۲۱ فاش کرد که چگونه رژیم جمهوری اسلامی از یک ناوگان با ۱۲۳ کشتی و استفاده از روش‌هایی مانند «جعل» و «تغییر پرچم» برای دور زدن تحریم‌های تجاری بین‌المللی علیه این کشور استفاده کرد. این نفت‌کش‌ها معمولا با خاموش کردن سیستم ردیاب (جی‌پی‌اس) و رد گم‌کنی در دریا تردد می‌کنند.

پیش از این روزنامه حکومتی «ایران»، ۲۷ فروردین، در گزارشی، صادرات نفت این کشور از طریق «ناوگان شبح» و فروش آن در «بازار خاکستری» را تایید کرد. این روزنامه حکومتی به نقل از «شرکت ملی نفتکش ایران» نوشته است، اصطلاح «ناوگان شبح» واکنشی به اقدام جمهوری اسلامی «برای دور زدن تحریم‌ها» و «غیرقابل شناسایی‌بودن» نفتکش‌های جمهوری اسلامی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...