پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » درخواست عضو کنگره آمریکا برای آغاز تحقیقاتی درباره آخوند محمدجعفر محلاتی و نقش وی در اعدامهای سال ۶۷

درخواست عضو کنگره آمریکا برای آغاز تحقیقاتی درباره آخوند محمدجعفر محلاتی و نقش وی در اعدامهای سال ۶۷

جیم بنکس، عضو کنگره آمریکا از مسئولین کالج اوبرلین خواست تا تحقیقات جدیدی را درباره آخوند محمدجعفر محلاتی، مدرس مطالعات اسلامی این کالج و نقش او در اعدام‌های دسته‌جمعی تابستان ۶۷ در ایران آغاز کنند.

بنکس در این زمینه به روزنامه «جروزالم‌پست» گفت: این آزار دهنده است که اوبرلین همچنان قربانیان رژیم تروریستی ایران را نادیده گرفته و از یک مقام پیشین این کشور دفاع می‌کند.

[آخوند محلاتی] در گزارش‌های سازمان ملل متحد و عفو بین‌الملل به عنوان کسی یاد شده است که برای انکار قتل‌های دسته‌جمعی در ایران، اقداماتی انجام داده بود.»

او در ادامه افزود: اوبرلین می‌باید به همه توضیح دهد که چرا آقای محلاتی، علیرغم سابقه بسیار مشکوکش در وهله اول استخدام شد؟ چرا کالج اوبرلین از انجام یک تحقیقات شفاف و مستقل در این زمینه خودداری می‌کند؟

لادن بازرگان، کنشگر سیاسی که قرار است در ماه جاری برای تجمع در برابر کالج اوبرلین به ایالت اوهایو سفر کند، به جزوالم‌پست گفت: کارزار ما با یک درخواست ساده آغاز شد. اخراج محلاتی از این کالج به عنوان کسی که کشتار دسته‌جمعی عزیزان ما را انکار کرده و برای مقصران آن سپر دفاعی ایجاد کرد تا پاسخگو نباشند.

بازرگان و دیگر کنش‌گران سیاسی، بازماندگان اعدام‌های دهه شصت و خانواده قربانیان این کشتار دسته‌جمعی، قرار است در هفته اول ماه ژوئن در برابر کالج اوبرلین تجمع اعتراضی برگزار کنند.

به گفته جروزالم پست، ورود جیم بنکس به پرونده محلاتی، توجه دیگر سیاستمداران را نیز به خود جلب خواهد کرد. بنکس اولین نماینده کنگره آمریکاست که از کارزار اخراج محلاتی از کالج اوبرلین حمایت می‌کند.

آخوند محمدجعفر محلاتی که اکنون به‌عنوان مدرس «کالج اوبرلین» در ایالت اوهایوی آمریکا مشغول کار است، متهم به ایجاد «سپر دفاعی» برای عاملان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در تابستان ۱۳۶۷ و جلوگیری از «پاسخگو دانستن» مجریان این اعدام‌ها در سطح بین‌المللی است.

سازمان «عفو بین‌الملل» در گزارشی در سال ۲۰۱۸، گفت؛ که محلاتی از جمله مقامات ارشد و دیپلمات‌هایی است که «در مصاحبه‌های رسانه‌ای و مبادلات با سازمان ملل متحد در انکار کشتار جمعی [زندانیان سیاسی] فعالانه شرکت داشتند تا از مسئولین در برابر پاسخگویی محافظت کنند.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...