پخش زنده
Home » حقوق بشر » عالیه مطلب‌زاده خطاب به رئیس قوه فاسد قضائیه: قوه قضاییه در مورد زندانیان سیاسی استقلال ندارد

عالیه مطلب‌زاده خطاب به رئیس قوه فاسد قضائیه: قوه قضاییه در مورد زندانیان سیاسی استقلال ندارد

عالیه مطلب‌زاده فعال حقوق زنان محبوس در زندان قرچک ورامین، طی نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه فاسد قضائیه خامنه ای، نسبت به روند بازداشت غیرقانونی و انتقال وی به زندان جهت تحمل ادامه دوران محکومیت، اعتراض کرد.

متن نامه این فعال حقوق زنان به رئیس قوه قضاییه به شرح است:

اینجانب عالیه مطلب‌زاده زندانی سیاسی محبوس در زندان زنان قرچک ورامین در تاریخ ۴ اسفند ۱۴۰۰ برای دومین بار به کرونا مبتلا شده و به همین دلیل به مرخصی استعلاجی رفتم.

لازم به ذکر است؛ اینجانب قبل‌تر یک بار در مرداد ماه ۱۴۰۰، در زندان اوین پس از ابتلا به کرونا دلتا و آسیب و ابتلا چهل درصدی ریه و همچنین آسیب شدید سیستم ایمنی بدن بنا به تشخیص و تأیید پزشک معتمد پزشکی قانونی علائم لانگ کووید داشته و طبق تشخیص ایشان حداقل شش ماه استراحت و طول درمان برای اینجانب در نظر گرفته شده بود.

ولیکن دادیار ناظر زندان (محسن وزیری) بدون توجه به نظر پزشکی قانونی و موارد ذکر شده دستور بازگشت من به زندان را صادر کرد.

حدود چهار ماه بعد از بازگشت من به زندان اوین در تاریخ ۲۰ دی ۱۴۰۰ دادیار ناظر زندان با جلب موافقت دادستان تهران مرا به شکل غیرقانونی و بدون هیچ حکم قضایی به زندان زنان قرچک ورامین تبعید کردند.

متاسفانه پس از یک ماه و نیم مجددا این بار در زندان زنان قرچک ورامین مبتلا به کرونا شدم و چنانچه در ابتدا نامه ذکر شد مجددا به مرخصی استعلاجی اعزام شدم.

در مدت زمان مرخصی وکیل و همسرم هر هفته ضمن مراجعه به دادیاری ناظر زندان با ارائه نتایج تست جدید و مدارک پزشکی جهت بهبود شرایط نامساعد جسمی درخواست تمدید مرخصی را داشته‌اند.

اما متاسفانه در دو هفته آخر مرخصی، علیرغم گذشت نیمی از ایام دوره زندان (دوران محکومیت سه ساله)، با تماس‌های تلفنی متعدد و فشارهای روانی شدید از طرف دادیاری ناظر زندان بر من و خانواده‌ام بدون رعایت وضعیت بیماری اینجانب برای بازگشت به زندان وارد شد.

به ناچار در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ زمانی که در منزل خانم نرگس محمدی و به اتفاق ایشان در حال آماده شدن برای بازگشت به زندان بودیم، نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات که بعضی بازجویان بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین هم در بین آنها بودند، با یورش به منزل ایشان با نشان دادن حکم جلب از طرف دادیاری اجرای احکام دادسرای زندان اوین ابتدا اقدام به بازداشت خانم محمدی نمودند.

دقایقی بعد از جلب و انتقال خانم محمدی، یکی از بازجویان دیگر وزارت اطلاعات به همراه همکاران وارد منزل خانم محمدی شده و اقدام به بازداشت اینجانب کردند و با درخواست ارائه حکم بازداشت از طرف من ایشان اعلام نمود حکم بازداشت را همراه ندارد.

پیرو اعتراض من به شیوه غیرقانونی بازداشت، با تقاضای تلفنی بازجو (به عنوان ضابط قضایی) از دادیار ناظر زندان، دقایقی بعد، حکم بازداشت بنده با امضا محمدی (از طرف امین وزیری دادیار ناظر زندان) یعنی توسط فردی که هیچ اختیار قانونی برای جلب ندارد صادر و از طریق واتس‌اپ ارسال گردید.

علی‌رغم تذکر من به روند غیرقانونی بازداشت، مرا به دادسرای اوین (شهید مقدس) منتقل کردند. پس از انتقال قاضی اجرای احکام مستقر در اوین با ابراز تعجب و بی اطلاعی از بازداشت من، اظهار داشتند از موضوع بازداشت من بی اطلاع هستند.

با توجه به اینکه اینجانب در حال تحمل حکم هستم هر نوع اقدام قانونی از طریق دادیاری اجرای احکام و قاضی پرونده باید انجام شود.

جناب اژه‌ای، چنان چه پیش‌تر بسیاری متذکر شده‌اند، به نظر با این رویه، و با تسلط نهادهای امنیتی، قوه قضائیه استقلال لازم در امر قضاوت، صدور حکم و حتی اجرای حکم در ارتباط با زندانیان سیاسی و عقیدتی را ندارد.

چگونه می‌توان باور کرد یک زندانی در حال طی دوران محکومیت، زمان بازگشت به زندان نه توسط دایره اجرای احکام، بلکه توسط یک نهاد امنیتی تعیین تکلیف و بازداشت گردد!

این امر نشان می‌دهد زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران از قوانینی که شما خود تدوین نموده و ملزم به تبعیت و اجرا آن هستید، محروم هستند و وضعیت آنها حتی در مراحل اجرای حکم خارج از اختیار قوه قضائیه و در واقع تابع اراده ضابطان اطلاعاتی و امنیتی می‌باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...