پخش زنده
Home » حقوق بشر » هشدار و نگرانی عفو بین الملل در ارتباط با احتمال شکنجه ناهید تقوی

هشدار و نگرانی عفو بین الملل در ارتباط با احتمال شکنجه ناهید تقوی

سازمان عفو بین الملل با ابراز نگرانی از احتمال شکنجه ناهید تقوی، اعلام کرد: ناهید تقوی، شهروند ۶۶ ساله ایرانی – آلمانی، روز ۲۵ مهر ۱۳۹۹ در تهران توسط سپاه پاسداران بازداشت شد. ماموران خانه او را بازرسی کرده و وسائل شخصی‌اش از جمله لپ‌تاپ،‌ گوشی تلفن،‌ کارت حافظه، عکس‌ها‌، پول،‌ کتاب‌ها و گذرنامه آلمانی او را ضبط کردند. مقامات خانواده او را از محل نگهداری و حتا دستگیری‌اش مطلع نکردند.

خانواده او زمانی از نگهداری او در سلول انفرادی اوین مطلع شدند که در جست‌وجوی او به زندان رفتند. او اجازه ارتباط با دنیای خارج را تا ۷ آبان نداشت، آن زمان او اجازه پیدا کرد در تماسی کوتاه به خانواده اعلام کند که در زندان اوین نگهداری می‌شود. از آن زمان،‌ خانواده اطلاعی از وضعیت او ندارد. مقامات او را از دسترسی به وکیل محروم کرده و از ارائه هر گونه اطلاعاتی به خانواده یا وکیل در مورد بازداشتش و اتهاماتی که منجر به دستگیری‌اش شده خودداری کرده‌اند.

ناهید تقوی شهروند آلمانی است که چند ماهی از سال را برای دیدار خانواده در ایران سپری می‌کند. او از فشار خون بالا رنج می‌برد و به دارو نیاز دارد، همچنین او از ناحیه کمر دچار مشکل است. مقامات در زندان اوین از قبول کردن داروی فشار خون که بعد از دستگیری خانواده سعی کرد به او برساند، خودداری کرده‌اند. او پیش از زندان جراحی دندان داشت و برای جراحی بعدی برنامه داشت که بازداشت شد.

عفو بین‌الملل نگران ان است که ناهید تقوی در معرض خطر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله محرومیت از خدمات درمانی باشد. ما از مقامات ایران می‌خواهیم که بی‌درنگ دسترسی او به خانواده و وکیلش را فراهم کنند، و همچنین هر گونه خدمات درمانی که نیاز دارد. آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که او به مشاوره کنسولی مقامات آلمانی دسترسی خواهد داشت. با توجه به بیماری همه‌گیر کرونا، این سازمان از مقامات می‌خواهد که او را به دلائل پزشکی آزاد کنند، چرا که یک فرد مسن با شرایط پزشکی حاد قبلی،‌ در صورت ابتلا به کرونا، در معرض خطر جدی بیماری یا مرگ است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...