پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » انتقاد از کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل بی‌‌توجهی‌ به قتل نوید افکاری، جوان کشتی‌گیر ایرانی

انتقاد از کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل بی‌‌توجهی‌ به قتل نوید افکاری، جوان کشتی‌گیر ایرانی

سازمان ورزشی «گلوبال اتلیت» روز چهارشنبه بیانیه شدیداللحنی را علیه کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل امتناع آن نهاد از اقدام علیه جمهوری اسلامی در واکنش به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، منتشر کرد.

به گزارش تارنمای نشریه «جروزالم پست»، نوآ هافمن، یکی از اعضای این سازمان که ۲ بار در بازی‌های المپیک شرکت کرده است، عدم موفقیت کمیته بین‌المللی المپیک در دفاع از حقوق بشر ورزشکاران – از جمله عدم ایستادگی برای ورزشکارانی که دستگیر، شکنجه، و‌ اعدام می‌شوند – را «شانه‌خالی کردن شرم‌آور این نهاد از انجام مسئولیت» دانست.

به گفته او، «نوید [افکاری] به این دلیل هدف قرار گرفت که یک ورزشکار بود. علی‌رغم این که تمامی مراحل دادرسی و تشریفات قانونی، ساختگی بود، کمیته بین‌المللی المپیک توجهی به نوید افکاری نکرد و مدعی شد که این مشکل آنها نیست.»

نوآ هافمن در ادامه افزود که «کمیته بین‌المللی المپیک با این اقدام به همه ورزشکاران پیام داد که حامی ما نیست، و تا هنگامی که بازی‌های المپیک برگزار شود، و همبستگی جهانی در ظاهر وجود داشته باشد، اهمیتی نمی‌دهد که چه اتفاقی برای ما [ورزشکاران] می‌افتد.»

گلوبال اتلیت، که یک سازمان ‌ورزشی است که برای ارتقاء حقوق ورزشکاران تلاش می‌کند، در این بیانیه تأکید می‌کند که کمیته بین‌المللی المپیک با عدم اقدام علیه رژیم ایران «در انجام وظیفه مراقبت از ورزشکاران دچار قصور شده است.»

در این بیانیه اشاره شده است که «در یک ماه گذشته، ورزشکاران و رهبران حقوق بشر برای تحریم‌ ایران و سایر کشورهایی که به وضوع اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل را نقض کرده‌اند، برای جامعه ورزشی بین‌المللی تلاش کرده‌اند.»

به گفته سازمان گلوبال اتلیت، «کمیته بین المللی المپیک مدعی است که از ورزش برای گسترش صلح استفاده می‌کند، اما وقتی جان ورزشکاران گرفته می‌شود، یا در معرض خطر است، نتوانسته اقدامی انجام دهد.»

این سازمان در ادامه می‌گوید: «ورزشکاران، رهبران ورزشی، دولت، حامیان مالی، و کارشناسان حقوق بشر نمی‌توانند نسبت به این موضوع بی‌تفاو‌ت باشند.» این سازمان از همه خواسته است که یکپارچه خواستار افزودن حقوق بشر به منشور المپیک شوند.

سازمان گلوبال اتلیت با اشاره به افزایش سوءاستفاده از ورزش، خواستار پایان این رویه شد. به عقیده این سازمان «هنگامی که کمیته بین‌المللی المپیک، با اتخاذ رویکردی تازه، مانع هرگونه سوءاستفاده از ورزشکاران شود، و حقوق بشر را به منشور المپیک اضافه کند، اساسی‌ترین مسئولیتش را در قبال ورزشکاران خود انجام خواهد داد.»

در تارنمای گلوبال اتلیت آمده است که این سازمان «یک جنبش بین‌‌المللی به رهبری ورزشکاران درجهت الهام‌بخشی و پیشگامی برای ایجاد تغییرات مثبت در جهان ورزش است.»

گلوبال اتلیت در ادامه یادآور می‌شود که «هدف این سازمان این است که به ورزشکاران کمک کند در ورزش جهان صدای شناخته‌‌شده‌تری داشته باشند، و دریافته است که بی‌توجهی و مهار صدای ورزشکاران برای مدت طولانی ادامه داشته است.»

بیانیه سازمان گلوبال اتلیت به دنبال جلسه اعضای کمیته بین‌المللی المپیک در روز چهارشنبه منتشر شد. پس از آن جلسه رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی، به پرسش‌های خبرنگاران درباره نوید افکاری پاسخ داد.

توماس باخ، رئیس آلمانی کمیته بین‌المللی المپیک، از اعمال مجازات علیه ایران برای اعدام نوید افکاری که به جرم شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز سراسری علیه فساد حکومت این کشور در سال ۲۰۱۸ دستگیر شده بود، خودداری کرد.

باور عمومی این است که رژیم، برای اعدام نوید افکاری به اتهام قتل یک مأمور امنیتی در جریان تظاهرات، پرونده‌سازی کرده است. یک شاهد عینی گزارش داده است که این کشتی‌گیر را برای اعتراف به جرمی که مرتکب نشده است، به صورت وحشیانه‌ای شکنجه کردند.

سازمان‌های حقوق بشری و ورزشی در سراسر جهان از توماس باخ خواسته‌اند که جمهوری اسلامی را از شرکت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو محروم کند. به عقیده این گروه، ورزشکاران ایرانی میتوانند در المپیک شرکت کنند، ولی نه زیر پرچم جمهوری اسلامی.

گروه «اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران» در نامه‌ای که به کمیته بین‌المللی المپیک نوشت، یادآور شد که درخواست محرومیت ایران از بازی‌های المپیک با توجه به موارد مشابه گذشته، مانند منع رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، و افغانستان در دوران کنترل طالبان ارائه شده است.

با این حال کمیته بین‌المللی المپیک از پاسخ دادن به «جروزالم پست» درباره نمونه‌های مطرح شده از سوی اتحادیه ملی دموکراسی در ایران، خودداری کرده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...