پخش زنده
Home » بین المللی » محکومیت رژیم ایران به پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار خسارت به خانواده رابرت لوینسون

محکومیت رژیم ایران به پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار خسارت به خانواده رابرت لوینسون

دادگاهی در ایالات متحده حکم داد که ایران باید ۱.۴ میلیارد دلار جهت خساراتی که به خانواده رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی، از زمان ناپدید شدن او در جزیره کیش وارد آمده است، پرداخت کند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۴ مهر گزارش داد که قاضی تیموتی کلی هفته گذشته در حکم خود اعلام کرد که او پیشنهاد کارشناسان برای غرامت ۱۰۷ میلیون دلاری به خانواده آقای لوینسون را پذیرفته است. ۱.۳ میلیارد دلار نیز مبلغی است که ایران باید به عنوان مجازات پرداخت کند.

خانواده لوینسون در بیانیه‌ای از این تصمیم قاضی استقبال کردند. به گفته آنها، این حکم اولین قدم در جهت تحقق عدالت برای رابرت لوینسون به عنوان آمریکایی وطن‌پرستی است که ۱۳ سال قبل در ایران ربوده شد.

بیانیه مورد اشاره می‌افزاید: «ایران تاکنون عواقب کارهای خود را ندیده. تصمیم قاضی کلی اگرچه باب را به خانه بازنمی‌گرداند، اما امیدواریم که هشداری برای گروگان‌گیری‌های بیشتر تلقی شود. ما قصد داریم که همه راه‌ها را برای تحقق عدالت در رابطه با رابرت لوینسون بیازماییم.»

اوایل سال جاری میلادی خانواده لوینسون اعلام کرد که با توجه به اطلاعاتی که مقامات آمریکایی به آنها داده‌اند، باور دارند او هنگام بازداشت در ایران مرده است.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفت که گزارش‌ها درباره مرگ او را نمی‌پذیرد. ایران نیز این خبر را تکذیب کرد و گفت که آقای لوینسون سال‌ها پیش این کشور را ترک کرده است.

لوینسون زمستان سال ۸۵ پس از پرواز از دوبی به جزیره کیش ناپدید شد. وزارت خارجه آمریکا ۲۰ میلیون دلار برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به یافتن رابرت لوینسون شود تعیین کرده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...