پخش زنده
Home » حقوق بشر » یک حساب توییتری گواهی فوت تعدادی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران را منتشر کرد

یک حساب توییتری گواهی فوت تعدادی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران را منتشر کرد

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» گواهی فوت تعدادی از معترضانی را که در اعتراضات سراسری ایران کشته شدند منتشر کرده که نشان می‌دهد مقامات جمهوری اسلامی علت فوت برخی از آنها را استفاده از «گلوله اسلحه جنگی» قید کرده‌اند.

نهادهای حقوق‌بشری می‌گویند در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران صدها معترض از جمله تعدادی کودک و نوجوان کشته شدند.

بر اساس اطلاعاتی که این حساب توییتری منتشر کرده است، دلیل فوت برخی از معترضان، «خردشدگی و متلاشی شدن جمجمه، اصابت جسم پرتاب فلزی، گلوله اسلحه جنگی، شوک هموراژیک (خونریزی وسیع) بدنبال سوراخ شدگی ریه‌ها و کبد و طحال، متعاقب اصابت اجسام متعدد پرتابه‌ای پرشتاب» است.

در مورد برخی از دیگر کشته‌شدگان اعتراضات، مانند مهرشاد شهیدی، دلیل فوت «نامعلوم» قید شده است؛ اگرچه مهرشاد شهیدی سرآشپز ۱۹ ساله اراکی «بنا به شهادت بستگان، با ضربات متعدد باتوم به سر به قتل رسید.»

اگرچه بنابر گزارش نهادهای حقوق بشری دستکم ۵۵۰ معترض در جریان اعتراض‌ها کشته شدند، اما شلیک ماموران امنیتی جمهوری اسلامی باعث نابینایی تعدادی از دیگر معترضان شد.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده است «شلیک هدفمند» مأموران امنیتی جمهوری اسلامی به سر و صورت معترضان که منجر به نابینا شدن «تعداد بسیاری از شهروندان» در تجمعات اعتراضی شده را «سیستماتیک» می‌داند.

این در حالی است که حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه فراجا، شلیک عمدی به نقاط حساس بدن معترضان همچون چشم را انکار کرده و عملکرد این یگان سرکوبگر را «حرفه‌ای» خوانده است.

روزنامه گاردین هم در گزارشی اعلام کرده است بر اساس مصاحبه با پزشکان در سراسر ایران، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی زنان معترض ایرانی را با شلیک گلوله به صورت، پستان، و اندام تناسلی هدف قرار می‌دهند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...