پخش زنده
Home » بین المللی » زیردریایی هسته‌ای آمریکا مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده وارد خلیج فارس می‌شود

زیردریایی هسته‌ای آمریکا مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده وارد خلیج فارس می‌شود

نیروی دریایی آمریکا روز شنبه اعلام کرد که یک زیردریایی هسته‌ای حامل موشک‌های هدایت‌شونده با هدف پشتیبانی از ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین، درحال عملیات در خاورمیانه است.   

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که زیردریایی «یو‌اس‌اس فلوریدا» با عبور از کانال سوئز روز شنبه وارد منطقه شد. 

آقای هاوکینز افزود: «این زیردریایی قابلیت حمل ۱۵۴ موشک کروز تاماهاک را دارد و در جهت کمک به تضمین امنیت و ثبات دریایی منطقه توسط ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به خدمت گرفته شده است.»

 پنتاگن در اقدامی نادر تصویری از این زیردریایی را در حال عبور از کانال سوئز به قصد ورود به خلیج فارس منتشر کرد. ایالات متحده معمولا مکان دقیق زیردریایی‌های خود را زمانی که در دریا هستند، فاش نمی‌کند. 

«وال استریت ژورنال» اخیرا به نقل از مقامات آمریکایی نوشت اطلاعاتی در دست است مبنی بر اینکه ایران در حال برنامه‌ریزی برای انجام «حملات در سراسر منطقه در کوتاه مدت» است.

ناوگان پنجم آمریکا در تنگه استراتژیک هرمز در خلیج فارس جایی که ۲۰ درصد کل نفت جهان از آن عبور می کند، گشت‌زنی می‌کند. ماموریت دریایی این این ناوگان همچنین منطقه وسیعی از تنگه باب المندب در نزدیکی یمن و دریای سرخ گرفته تا کانال سوئز که منطقه را به دریای مدیترانه وصل می‌کند، در بر می‌گیرد.

موشک‌های کروز تاماهاوک که از کشتی‌ها یا زیردریایی‌ها شک می‌شوند می‌توانند اهدافی را تا فاصله ۲۵۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهند.

اعزام زیردریایی «یو‌اس‌اس فلوریدا» به خلیج فارس همزمان با تشدید تنش بین اسرائیل و ایران و در بحبوحه افزایش خشونت‌ها در اسرائیل، لبنان، کرانه باختری و غزه روی می‌دهد.

اسرائیل در هفته‌های اخیر دست به چند حمله هوایی علیه مواضعی در سوریه زده است، از جمله حمله روز سه‌شنبه که منجر به کشته شدن دو مستشار نظامی ایرانی شد، حمله‌ای که تهران می‌گوید انتقام آن را خواهد گرفت. 

رمضان شریف، از مسئولان سپاه پاسداران اخیرا و با اشاره به شهادت ۲ مستشار نظامی سپاه در سوریه گفت: انتقام خون این شهدا [«میلاد حیدری» و «مقداد مهقانی جعفر آبادی»] را خواهیم گرفت و صهیونیست‌ها هم می‌دانند که در چند ساعت گذشته چه اتفاقی برایشان رخ داده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...