پخش زنده
Home » بین المللی » پیوستن مولداوی و اوکراین به اتحادیه اروپا؛ صدراعظم آلمان وارد رومانی شد

پیوستن مولداوی و اوکراین به اتحادیه اروپا؛ صدراعظم آلمان وارد رومانی شد

صدراعظم آلمان روز دوشنبه برای انجام گفتگوهای سه جانبه با روسای جمهور رومانی و مولداوی، وارد بخارست، پایتخت رومانی شد. این دیدار در راستای لزوم تقویت روابط فی مابین در بحبوحه جنگ ادامه‌دار روسیه در اوکراین صورت می‌پذیرد.

اولاف شولتس ابتدا با کلائوس یوهانیس رئیس جمهوری رومانی در کاخ ریاست جمهوری کوتروچِنی در بخارست دیدار کرد. آنان در این دیدار بر سر مسائل امنیتی، اقتصادی و انرژی به گفتگو پرداختند و درباره همکاری دفاعی در مرزهای شرقی ناتو و امنیت دریای سیاه تبادل نظر کردند.

اولویت کلیدی پیوستن بالکان غربی به اتحادیه اروپا

رهبران دو کشور علاوه بر این، در مورد راه‌کارهای حمایت بیشتر از پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا رایزنی کردند. در ماه ژوئن گذشته، دو کشور اوکراین و مولداوی در فهرست نامزدهای پیوستن به اتحادیه اروپا قرار گرفتند. به گفته آقای یوهانیس، دو طرف در مورد اهمیت گسترش اتحادیه اروپا و «اولویت کلیدی» بالکان غربی برای پیوستن به این بلوک ۲۷ کشوری توافق نظر داشتند.

یوهانیس گفت: «ما دیدگاه مشترکی در رابطه با ارزش راهبردی گسترش (اتحادیه اروپا) به شرق داریم.»

متعاقب این دیدار و در عصر روز دوشنبه، خانم مایا ساندو رئیس جمهوری مولداوی برای دیدارهای سه جانبه با یوهانیس و شولتس، به آن‌ها ملحق شد. مولداوی هم‌اکنون عضو ناتو نیست و در یک سال گذشته با مجموعه‌ای از بحران‌های طولانی دست و پنجه نرم کرده است.

عوارض جنگ اوکراین بر مولداوی

یوهانیس در این خصوص خاطر نشان کرد که اوضاع مولداوی «به خاطر حملات ترکیبی (هیبریدی) روسیه به شدت پیچیده است» و «عوارض عدیده‌ای» از جمله ورود پرشمارپناهجویان اوکراینی و تاثیرات جنگ، بر اقتصاد مولداوی اثر گذاشته است.

ماه گذشته، پلیس مولداوی اعلام کرده که توطئه گروه‌هایی از خرابکاران تحت حمایت روسیه را که برای ایجاد ناآرامی‌های گسترده علیه دولت طرفدار غرب این کشور اجیر شده بودند را خنثی کرده است. این خبر درست چند روز پس از آن اتفاق افتاد که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده هشدار داده بودند که افرادی که با اطلاعات روسیه در ارتباط هستند قصد دارند از اعتراضات به عنوان مبنایی برای سرنگونی دولت مولداوی استفاده کنند.

ناتو و امنیت در بالکان

یوهانیس در یک کنفرانس خبری پس از مذاکرات گفت که اهمیت راهبردی منطقه دریای سیاه در حال افزایش است و از ناتو خواست تا موقعیت دفاعی و بازدارندگی خود را به طور قابل توجهی تقویت کند.

آقای شولتس به نوبه خودش، بر روابط قوی بین کشورش و رومانی تاکید کرد و بر تعهد مکرر خود برای «حمایت نظامی اوکراین تا هر زمان که لازم باشد»، تاکید کرد. هر چند آقای شولتس به سؤالات در مورد امکان راه‌اندازی یک مرکز تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی آلمانی ارسال شده به اوکراین درخاک رومانی پاسخ مشخصی نداد.

سخنگوی شرکت دفاعی آلمانی «راین متال» روز دوشنبه به خبرگزاری آلمان گفت که در حال ایجاد یک مرکز نگهداری و تدارکات در «ساتو ماری» در شمال رومانی، برای خودروهای نظامی غربی و هویتزرهای تحویلی به اوکراین است. تجهیزات نظامی مذکور از این ماه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کشور مولداوی در بین اوکراین و رومانی قرار گرفته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...