پخش زنده
Home » بین المللی » فنلاند رسما به ناتو خواهد پیوست

فنلاند رسما به ناتو خواهد پیوست

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد که فنلاند از روز سه شنبه به ناتو می‌پیوندد و رسما سی و یکمین عضو این پیمان نظامی و دفاعی ناتو خواهد شد.

بر اساس گزارش یورونیوز، آقای استولتنبرگ با اشاره به اینکه پرچم فنلاند عصر روز سه‌شنبه در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل به اهتزاز در خواهد آمد، گفت: فردا سه‌شنبه چهارم آوریل از فنلاند به عنوان سی و یکمین عضو ناتو استقبال خواهیم کرد.

وی سپس ضمن تاریخی خواندن این روز تصریح کرد که روند الحاق فنلاند به ناتو سریعترین روند ممکن در تاریخ اخیر پیمان آتلانتیک شمالی بوده است.

دبیر کل ناتو در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت الحاق سوئد که ترکیه هنوز به آن چراغ سبز نشان نداده است، نسبت به روند پیوستن این کشور نیز ابراز خوشبینی کرد.

ینس استولتنبرگ که در جریان نشستی خبری سخن می‌گفت تاکید کرد که اطمینان دارد سوئد نیز به عضویت ناتو درخواهد آمد.

وی در این خصوص تصریح کرد: برای ناتو و برای من، اولویت اصلی این است که اطمینان حاصل کنیم چنین امری در سریع ترین زمان ممکن اتفاق بیافتد.

سوئد نیز همانند فنلاند در حال حاضر از وضعیت ادغام در ناتو به عنوان کشور میهمان برخوردار است و برای پیوستن قطعی این کشور تایید همه اعضا را نیاز دارد.

فنلاند و سوئد در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از ماه مه سال گذشته میلادی درخواست خود را برای عضویت دائم در پیمان آتلانتیک شمالی مطرح کرده‌ بودند.

سوئد علاوه بر تایید ترکیه باید موافقت پارلمان مجارستان را نیز برای عضویت در ناتو بدست آورد تا به سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تبدیل شود.

آنکارا پیش‌تر بارها خواستار اقدام‌های محسوس و عملی دولت سوئد برای محدود کردن فعالیت گروه‌ها و شبه‌نظامیان کرد مخالف دولت ترکیه در این کشور و نیز استرداد افراد مظنون به فعالیت در شبکه‌ای شده بود که به گفته مقامات ترک، کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ را طراحی و سازماندهی کرده بودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد»

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه ۸ خرداد گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد ...