پخش زنده
Home » حقوق بشر » گزارش تازه عفو بین‌الملل از شلاق و خشونت جنسی علیه کودکان بازداشت شده خبر می‌دهد

گزارش تازه عفو بین‌الملل از شلاق و خشونت جنسی علیه کودکان بازداشت شده خبر می‌دهد

سازمان عفو بین‌الملل مستنداتی بدست آورده است که نشان می‌دهد کودکان معترض بازداشت شده در هنگام بازداشت تحت سرکوب وحشیانه از جمله شوک الکتریکی و خشونت جنسی قرار گرفتند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه شش ماه پس از سرگیری اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب آنها توسط حاکمیت، اعلام کرد: نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ایران بمنظور جلوگیری از مشارکت کودکان در تظاهرات سراسری بر روی آنها شکنجه‌های وحشتناک از جمله تجاوز، ضرب و شتم، شلاق، دادن شوک الکتریکی به اندام‌های جنسی اعمال کردند.

براساس تحقیقات این سازمان حقوق بشری، شیوه‌های شکنجه‌ که سپاه پاسداران، بسیج، پلیس امنیت و سایر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی علیه دختران و پسران در بازداشت به‌کار می‌بردند برای تنبیه و تحقیر آنها و گرفتن «اعتراف اجباری» بوده است. به گفته این سازمان این مستندات پس از گفتگو با ۱۹ شاهد عینی از جمله دو وکیل و ۱۷ بازداشتی بزرگسال که با افراد زیر ۱۸ سال زندانی بودند بدست‌آمده است.

این مستندات از استان‌های سراسر ایران از جمله آذربایجان شرقی، اصفهان، گلستان، کرمانشاه، خراسان رضوی، خوزستان، لرستان، مازندران، سیستان و بلوچستان، تهران و زنجان جمع‌آوری شده است. در تحقیقات جمع‌آوری شده، برخی از کودکان بازداشت شده که مورد «شکنجه‌های وحشتناک» قرار گرفتند ۱۲ سال سن داشتند.

در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی اوج گرفت، در فاصله چند ماه نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته، صدها نفر زخمی و هزاران نفر بازداشت شدند. دستکم چهار نفر از معترضان در ماه‌های گذشته توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعدام شدند و تعداد دیگری همچنان در خطر اعدام قرار دارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...