پخش زنده
Home » اجتماعی و سیاسی » محسن هاشمی رفسنجانی: سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت در آستانه فروپاشی است

محسن هاشمی رفسنجانی: سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت در آستانه فروپاشی است

رییس شورای شهر تهران اعلام کرد دو سال از وضعیت هشدار سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت گذشته است و این سیستم هم‌اکنون در آستانه فروپاشی قرار دارد.

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، شنبه یازدهم مهر ماه با تاکید بر وضعیت بحرانی حمل و نقل عمومی پایتخت، گفت: «واقعیت این است که سیستم حمل ونقل عمومی تهران در آستانه فروپاشی است، چراکه ۱۰ سال است ناوگان اتوبوسرانی تهران، نوسازی نشده و در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده است.»

او افزود که با کمبود ۵۰ درصدی اتوبوس هم مواجه هستیم یعنی به‌جای ۹ هزار دستگاه اتوبوس در حدود پنج هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به هشدارهای پیشین درباره وضعیت بحرانی حمل و نقل عمومی پایتخت، گفت که حدود دو سال است که از وضعیت هشدار در مورد سیستم حمل ونقل عمومی تهران عبور کردیم. او گفت که همان دو سال قبل هشدارهای لازم را به مسئولان دادیم ودر رسانه‌ها اعلام کردیم.

هاشمی با بیان اینکه در مترو این کمبودها بیشتر احساس می شود، گفت که سه خط مترو در سال‌های اخیر افتتاح شده اما واگن وتجهیزات آن تامین نشده است و این خطوط از تجهیزات سایر خطوط را استفاده می کنند.

فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران، نیز طی روزهای اخیر اعلام کرد که میانگین تعداد  مسافران متروی پایتخت در ۱۸ ساعت کار روزانه حدود ۹۴۰ هزار نفر است و افزود که در ساعات پیک که یکی صبح و دیگری بعد از ظهر است،‌ واگن‌های مترو بسیار شلوغ است.

نوبخت همچنین گفت که مترو پس از شیوع کرونا هیچ کمک دولتی دریافت نکرده است و افزود که نمی‌توانیم برای شلوغی مترو در شرایط کرونا اقدام خاصی انجام دهیم، خود شهروندان سفرشان را با مترو مدیریت کنند چرا که امکان فاصله‌گذاری در مترو نیست.

همزمان علی امام، مدیرعامل شرکت متروی تهران، گفت که در چهار سال گذشته فقط ۷۰ واگن معادل ۱۰ رام قطار به خطوط متروی تهران افزوده شده است. امام عنوان کرد که در حال حاضر دولت هیچ نقشی در خرید واگن برای مترو ندارد.

 به گفته مدیرعامل شرکت متروی تهران، هم‌اکنون متروی تهران ۱۷۷ رام قطار  شامل یک هزار و ۱۹۷ واگن دارد که از این تعداد « ۴۷ رام معادل ۳۲۹ واگن به علت اشکالات گوناگون از خط کنار گذاشته شدند».

علی امام گفت که براساس قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، دولت باید از سال ۱۳۹۶ تاکنون یک هزار و ۴۰۰ تا دو هزار واگن برای کلانشهرها تامین می‌کرد که یک هزار و ۵۰ واگن سهم متروی تهران بود اما از سه سال پیش تا امروز حتی یک واگن قطار هم تحویل شهرداری تهران نشده‌است.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، علاوه بر هشدار درباره خطر فروپاشی سیستم حمل و نقل پایتخت، گفت که طبیعی است این مشکلات،  موجب کمبود تجهیزات و افزایش استهلاک و عدم تعمیرات اساسی به موقع در تجهیزات می شود و اخیرا هم شاهد سوانحی در این حوزه بودیم که به دلیل عدم تلفات، رسانه‌ها به سادگی از کنار آن عبور کردند.

رییس شورای شهر تهران به صراحت دلیل بروز برخی سوانح در متروی تهران را «فرسودگی تجهیزات» عنوان کرد و گفت که سری نخست قطارهایی که در متروی تهران مورد استفاده قرار گرفتند، به عمری بیش از ۲۰ سال رسیده اند که قاعدتا باید مورد تعمیرات اساسی و نوسازی قرار بگیرند.

او تاکید کرد که به دلیل کمبود اعتبارات و ناوگان، تعمیرات اساسی و نوسازی قطارهای متروی تهران انجام نشده است و گفت وقتی که از زمان لازم برای تعمیرات اساسی عبور می‌شود امکان سانحه افزایش می‌یابد و در واقع آن سیستم دیگر ایمنی ندارد.

رییس شورای شهر تهران با انتقاد از دولت و شهرداری، پیروز حناچی شهردار تهران را هم برای ارسال نامه به رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی برای دریافت کمک برای حمل و نقل عمومی پایتخت مورد نکوهش قرار داد. او گفت که «من این نحوه تعامل شهرداری با دولت و حاکمیت را نمی پسندم» و نوشتن نامه‌های سرگشاده بدون نتیجه، جز تبلیغات حاصلی برای مردم دارد.

هاشمی افزود که ما دوسال از شهردار خواهش می‌کردیم که با قاطعیت و پیگیری بیشتری با مسئولان دولتی عمل کند و مسایل شهر را حل کند اما ایشان می‌گفت که نمی‌خواهم رابطه شهرداری با دولت دچار خدشه شود، بعد سر یک موضوع حاشیه [تخریب ساختمان درحال ساخت و منسوب به روحانی در جماران]، این همه تنش ایجاد شد و شهردار به هیات دولت، دعوت نشد.

رییس شورای شهر تهران گفت که در یک‌سال گذشته که وقت ما صرف بروکراسی و کاغذبازی بین دستگاه‌های مختلف شد، قیمت ارز دوبرابر شد و عملا قدرت خرید ما نصف شد و متاسفانه نه مدیران شهرداری ریسک لازم را پذیرفتند و نه دستگاه‌های دولتی و سیستم بانکی مشکل را حل کردند و اکنون شرایط به شکلی شده که فقط شهروندان باید هزینه این ناکارآمدی را پرداخت کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

زینب زمان فعال حقوق زنان : «در زمان بازداشت دو بار مجبورم کردند که کامل برهنه شوم.»

زینب زمان فعال حقوق زنان، دختر “حسین زمان” خواننده همراستا با افشای تعرضات جنسی به ...